Ознака: бомбардирање

Две децении од бомбардирањето на НАТО врз СР Југославија

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на...

Брнабиќ: Свесни сме за нашите грешки, но нападите на НАТО е...

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Србија е свесна за грешките што ги направила во минатото, но дека нападите на НАТО врз поранешна СР...

Србија: Децата родени меѓу 1999 и 2015 подложни на малигни болести

Децата родени меѓу 1999 и 2015 година во Србија биле изложени на токсичен фактор, кој влијаел да бидат подложни на малигни болести, покажа студијата...

Матните спомени на балканската војна која се поврзува со секој нареден...

Воената интервенција на САД на Косово претставуваше кратка, успешна војна со мали влогови, запаметена како незначајна, ако воопшто се сеќаваме на неа, како што...

Бомбардирани цели во сириската провинција Идлиб

Руски и сириски воени авиони бомбардираа денеска градови во покраината Идлиб. Тоа се случува само еден ден по самитот што пропадна во Техеран меѓу...

Се подготвуваат првите тужби за НАТО поради бомбардирањето на Србија

Во здружението на граѓани „Осиромашен ураниум“, кое е поттикнувач на иницијативата да се тужат земјите на НАТО и граѓаните да добијат отштета, досега се...

Се подготвуваат тужби за земјите од НАТО поради бомбардирањето со осиромашен...

Претседателот на здружението „Осиромашен ураниум“, Свето Ного, рече дека нема да станува збор за колективни тужби, туку за поединечни тужби на луѓето што заболеле...

Срби заболени од рак ќе тужат земји на НАТО

Првите тужби на српските граѓани заболени од карцином против земјите на НАТО поради бомбардирања со осиромашен ураниум треба да се очекуваат на крајот на...

Што донесе бомбардирањето со осиромашен ураниум?

Деновиве на голема врата, од многу високи државни функционери од регионов, со право повторно се реактуализира ова прашање. Очигледно последиците се далекосежни и имаат...

Избрана комисијата за истражување на последиците од НАТО бомбардирањето во Србија

Српскиот парламент денеска ги избра членови на Комисијата за истрага на последиците од бомбардирањето на НАТО во 1999 година, со задача да утврди како...