-1 C
Skopje
20.2.2019 - 2:52

Ознака: бомбардирање

Матните спомени на балканската војна која се поврзува со секој нареден...

Воената интервенција на САД на Косово претставуваше кратка, успешна војна со мали влогови, запаметена како незначајна, ако воопшто се сеќаваме на неа, како што...

Бомбардирани цели во сириската провинција Идлиб

Руски и сириски воени авиони бомбардираа денеска градови во покраината Идлиб. Тоа се случува само еден ден по самитот што пропадна во Техеран меѓу...

Се подготвуваат првите тужби за НАТО поради бомбардирањето на Србија

Во здружението на граѓани „Осиромашен ураниум“, кое е поттикнувач на иницијативата да се тужат земјите на НАТО и граѓаните да добијат отштета, досега се...

Се подготвуваат тужби за земјите од НАТО поради бомбардирањето со осиромашен...

Претседателот на здружението „Осиромашен ураниум“, Свето Ного, рече дека нема да станува збор за колективни тужби, туку за поединечни тужби на луѓето што заболеле...

Срби заболени од рак ќе тужат земји на НАТО

Првите тужби на српските граѓани заболени од карцином против земјите на НАТО поради бомбардирања со осиромашен ураниум треба да се очекуваат на крајот на...

Што донесе бомбардирањето со осиромашен ураниум?

Деновиве на голема врата, од многу високи државни функционери од регионов, со право повторно се реактуализира ова прашање. Очигледно последиците се далекосежни и имаат...

Избрана комисијата за истражување на последиците од НАТО бомбардирањето во Србија

Српскиот парламент денеска ги избра членови на Комисијата за истрага на последиците од бомбардирањето на НАТО во 1999 година, со задача да утврди како...

Гојковиќ: Ќе ги докажеме последиците од бомбардирањето на НАТО

Претседателката на српското Собрание Маја Гојковиќ денеска изјави дека очекува до крајот на неделата да заврши собраниската расправата и пратениците да ја усвојат одлуката...

ОН: Во бомбардирањето во Авганистан настрадаа деца

Мисијата на Обединети нации во Авганистан соопшти дека 30 деца биле меѓу жртвите при минатомесечниот воздушен напад на авганистанската авијација. Авганистански официјални лица тврдат дека...

Сличности и разлики меѓу евентуален конфликт во Сирија и бомбардирањето на...

Според воените аналитичари, нема да има воен победник меѓу војските на Русија и САД при евентуален судир околу случувањата во Сирија, туку сите ќе...