19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 9:15

Ознака: бомбардирање

Вучиќ: Не треба да очекуваме правда за НАТО-бомбардирањето

Во српското Собрание во тек е 5-та специјална седница, на која претседателот Александар Вучиќ ќе ги информира пратениците за текот на преговорите меѓу Белград...

Ѓоковиќ на годишнината на НАТО-бомбардирањето: Да не се заборави!

На 22-годишнината од почетокот на бомбардирањето на НАТО на поранешната Сојузна Република Југославија, се јави и светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со приказна...

Израел ја бомбардираше Сирија по осуетениот терористички напад на Голанската Висорамнина

Израелски борбени авиони и хеликоптери ги нападнаа воените цели на сириската армија. Бомбардирањето се случило неколку часа откако било спречено уфрлувањето екстремисти од Сирија,...

Американците ги бомбардираа талибанските позиции, загрозен мировниот процес

Соединетите Држави денес започнаа воздушни напади врз талибанските позиции во јужната авганистанска провинција Хелманд, што е прв американски напад врз талибанците по потпишувањето договор...

Захарова: САД мора да се извинат за бомбардирањето на поранешна Југославија

САД мора да се извинат за бомбардирањето на поранешна Југославија во 1999 година и да им исплатат компензација на роднините на убиените и повредените...

Клинтон бомбардирањето од НАТО ќе го одбележи во Приштина

Србија Поранешниот американски претседател Бил Клинтон и шефот на дипломатијата Медлин Олбрајт утре ќе присуствуваат на 20-годишнината од влегувањето на НАТО-трупите на Косово. Клинтон и...

Повеќе од 50 повредени откако Саудијците продолжија со бомбардирањето на Сана

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија во четвртокот ги обвнови воздушните напади врз бунтовниците во главниот град на Јемен, Сана, во очигледна одмазда за нападот...

Најжестоко бомбардирање во Сирија во последните 15 месеци

Училишта, медицински установи и населби во северозападниот дел на Сирија, кои се под контрола на бунтовниците, беа погодени од најжестокото бомбардирање во изминатите 15...

„Комерсант“: Белград го коригира погледот за НАТО-бомбардирањето

Првпат по бомбардирањето на Југославија во 1999 година, највисокото раководство на Србија го коригира својот поглед кон настаните од пред 20 години, оценува московскиот...

Харадинај ја разреши заменик министерката која интервенцијата на НАТО ја нарече...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја разреши денеска заменик министерката за правда Весна Микиќ, која вчера, на 20-годишнината од почетокот на нападите на НАТО против...