Ознака: болница

Берлускони примен во болница поради проблеми со срцето

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (84) е итно примен во болница во Монако поради проблеми со срцето, изјави денеска неговиот личен лекар. Алберто Зангрило рече...

Невремето ги полни болниците во Шпанија

На секој час 50 лица завршуваат во болница во Мадрид поради скршеница или нагмечување, регистрирала градската здравствена служба. Мадрид беше погоден од снежна бура во...

Во болницата „Плодност“ извршена најсложена лапараскопска операција во гинекологијата

Деновиве тимот на болницата за гинекологија и акушерство „Плодност“ Битола по лапароскопски пат изврши отстранување на матката со јајниците и лимфните жлезди во карлицата. Оваа сложена...

Ново амбулантно возило од „Ноел“ за Општата болница

ГЕВГЕЛИЈА Гевгелиската компанија „Ноел“ ќе ѝ подари ново амбулантно возило на Општата болница во Гевгелија. - Вработените и менаџментот на оваа компанија оценија дека новонабавеното возило...

Се шири четврт ковид-бран во Хонгконг

Хонгконг, соочен со четвртиот бран на ковид-19, се обидува да го спречи ширењето на вирусот, откако една болница стана жариште на инфекцијата. Во карантин се...

Пациентка заболена со коронавирус избегала од струмичката болница

Педесет и осумгодишна жена од струмичкото село Вељуса избегала од струмичката болница, каде што била хоспитализирана, соопшти МВР. - Во период од 2.11.2020 до 7.11.2020...

Градоначалничката на Битола излезе од болница

По два негативни теста, градоначалнилката на Битола, Наташа Петровска по неколкудневното лекување, денеска го напушти Инфективото одделение на Клиничката болница и замина на домашно...

Осуммина пациенти со ковид-19 загинаа во пожар во турска болница

Осум лица загинаа денеска во пожар што избувна на оддел за интензивна нега за лекување на пациенти со ковид-19, во приватна болница на југот...

Болница во Пакистан остана без кислород, починале седум пациенти

Седум пациенти починале синоќа во една од најголемите болници во Пешавар, Пакистан, затоа што таа здравствена установа останала без кислород, пренесува агенцијата „Асошиејтед прес“. Фахрад...

Вработена во штипската болница пријавена за физички напад

Вработена во Клиничката болница – Штип била пријавена за физички напад, кој се случил во Здравствениот дом во Штип. - На 27.11.2020, во 12.35 часот,...