Ознака: Боливија

Припадниците на племето Чимане во Боливија имаат најздрави срца на светот

Оризот, пченката, како и маниоката и бананите, претставуваат главни намирници за нив. Речиси целото време додека се будни овие луѓе го поминуваат на нозе...

Најстарата жена на светот уште свири и пее

Хулија Флорес Колке од Боливија е најстарата жена во светот. И покрај тоа што на 26 октомври ќе наполни 118 години, оваа Боливијка...

Вкупно 17 загинати во автобуска несреќа во Боливија

Вкупно 17 луѓе загинале и 30 се повредени во автобуска несреќа што денеска се случила во јужната боливиска провинција Потоси, соопшти локалната полиција. Несреќата се...