Ознака: Боливија

Моралес не може да учествува на идните претседателски избори во Боливија

Привремената претседателка на Боливија, Жанин Анес изјави дека поранешниот претседател на земјата Ево Моралес не може да се кандидира на кои било следни избори,...

Москва ја призна Жанин Анез за привремен претседател на Боливија

Москва ја признава Жанин Анез за привремен претседател на Боливија, но Москва ја загрижува фактот дека немало кворум при гласањето за неа во парламентот,...

Боливискиот литиум не го собори Моралес од власт

Тотално е погрешна популарната теорија за симнувањето на Ево Моралес од власта Автори: Кит Џонсон и Џејмс Палмер Форин полиси   Скорашното отстранување на боливискиот претседател Ево Моралес...

Сенаторката Жанин Анез се самопрогласи за претседателка на Боливија

Боливиската опозициска сенаторка Жанин Анез се самопрогласи за привремена претседателка на јужноамериканската земја по оставката на Ево Моралес, кој доби политички азил во Мексико....

Самопрогласената претседателка го искористи хаосот во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за...

Моралес: Мексико ми го спаси животот

Ево Моралес, боливискиот претседател кој поднесе оставка, денеска по пристигнувањето во Мексико, земја која му даде азил, изјави дека оваа држава му го спасила...

Повторувањето на боливиското сценарио наиде на пречка во Венецуела

Оставката на Ево Моралес од претседателската функција во Боливија им даде надеж на опозициските лидери во Венецуела што се обидуваат да ја срушат социјалистичката...

Моралес најде прибежиште во бастионот на левичарите

Поранешниот боливиски претседател Ево Моралес отпатува за Мексико откако му беше одобрен азил, изјави мексиканскиот министер за надворешни работи Марсело Ебрард.  - Моралес веќе е...

Оставката за „мир во Боливија“ ја мобилизира Латинска Америка

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека поднесува оставка за „доброто на земјата“ , откако командантот на вооружените сили тоа го побара од него. Моралес...

Моралес не се откажува од функцијата, предупредувајќи за можен воен удар

Претседателот на Боливија, Ево Моралес го одби барањето на опозицијата да поднесе оставка. Тој смета дека треба да се почека меѓународната проценка за неодамнешните...