13 C
Skopje
27.10.2020 - 16:23

Ознака: Боливија

Коронавирусот предизвика немири во боливиските затвори

Смртта на еден затвореник, за кој постои сомнеж дека бил заразен со коронавирус, предизвика немири во четирите најголеми затвори во регионот Кочабамба во Боливија. Затворениците...

Боливија ќе побара помош од Интерпол за налогот за апсење на...

Боливиските власти ќе побараат помош од Интерпол во врска со налогот за апсење издаден за поранешниот претседател Ево Моралес, се вели во соопштението на...

Боливија издаде потерница по Моралес

Боливиското обвинителство објави потерница по неодамнешниот претседател Ево Моралес обвинувајќи го за тероризам и поттикнување бунт. Обвинувањата против Моралес се засновани, како што пишува весникот...

Боливија наскоро ќе издаде налог за апсење на Моралес

Боливија во следните неколку дена ќе издаде налог за апсење на поранешниот левичарски претседател Ево Моралес заради бунт, изјави привремената претседателка на земјата Жанин...

Захарова: САД во Боливија го повторуваат сценарио од украински „Мајдан“

Политичката ситуација во Боливија, по заминувањето од власт на претседателот Ево Моралес, личи на украински „Мајдан“ од 2004 година, изјави портпаролката на руското МНР,...

Крајот на ерата на Моралес означен со законот за нови избори

Боливискиот Сенат усвои предлог закон за оддржување на нови претседателски избори во земјата на кои поранешниот претседател, Ево Моралес, нема да може да учествува. Во...

Протести на секој континент, од Боливија до Хонгконг

Низа протести со месеци го тресат светот, од Боливија, преку Чиле, Либан и Ирак, до Хонгконг. Сите се различни и имаат свои локални динамики...

Светот станува зовриен лонец

Големи протести се одржуваат насекаде во светот, од Боливија, преку Ирак, до Хонгконг. Тие имаат свои локални причини, но имаат и сличности, кои произлегуваат...

Во неколку боливиски градови има недостиг од храна и гориво

Жителите на неколку боливиски градови пријавиле дека имаат недостиг од храна и бензин заради протестите на приврзаниците на соборениот претседател Ево Моралес. Привремената Влада на...

Четири нови жртви во протестите во Боливија

Уште четворица луѓе беа убиени вчера во протестите во Боливија со што бројот на жртви од почетокот на кризата порасна на најмалку 23, соопшти...