Ознака: болести

Медитација – древен лек за болестите на модерната доба

Медитацијата постои откако постои светот и е составен дел на сите религии и култури. Има благотворно дејство на умот и на телото и ни...

Борбата со најтешките епидемии го смени текот на историјата

Пандемиите не само што имаат моќ да одземат илјадници, па и милиони животи, туку тие ја имаат моќта да го сменат текот на историјата....

Тестовите ќе ја променат играта во битката против ковид-19

Државите и компаниите итаат да развијат брзи и евтини тестови со кои здравствените работници во првите борбени линии против коронавирусот ќе можат за кратко...

Дрогите убиваат повеќе од болестите

Заштита од вируси - да, но да не го забораваме превенирањето од користење наркотици Предозирањето со некои видови дроги на годишно ниво одзема стотици илјади...

Со вакцинација се избегнуваат трошоците за третирање болести

Првата вакцина служи за да го подготви организмот на животното против вирусот или бактеријата, додека следните вакцини ќе го стимулираат имунолошкиот систем да создава...

Комичар со солзи во очите ги критикуваше конгресмените на САД

Џон Стјуарт, американски комичар и поранешен водител на сатиричната емисија „Thе Daily Show“, одржа говор во Конгресот на САД на тема финансиска помош и...

Морков – превентива за многу болести

Морковот важи за една од најупотребуваните и најздрави намирници. Крцкав е, вкусен и високонутритивен. Морковите се одличен извор на бета каротен, растителни влакна, витамин...

Се намножуваат болести од загадувањето на воздухот, водата и на почвата

Здравјето лесно може да се наруши и ако се пие загадена вода, а децата можат да добијат цревни инфекции што предизвикуваат дехидратација и дијареа...

Вторпат порибено Осломејско Езеро за шест месеци

Рибите за двете порибувања на езерото се обезбедени од рибникот „Акватика“ кај Неготино. Покрај порибувањето на езерото, во меѓувреме со градежни машини се уредуваи...

Глуварче – природен лек за многу болести

Глуварчето (Taraxacum) спаѓа во родот билки од фамилијата Asteraceae. Уште древните народи знаеле дека глуварчето има лековити својства, а дека сокот исцеден од младото...