5.8 C
Skopje
18.1.2022 - 16:44

Ознака: бокс

Руждија Калач – од рингот во тренерски води

Калач беше младински првак на Југославија и двапати трет, за потоа кариерата да ја продолжи како тренер. Со двајца боксери има освоено дури седум...

Блажо Василев – вистински протагонист на „благородната вештина“

Василев двапати беше трет на шампионатите на поранешна Југославија. Боксерскиот клуб Скопје беше неговата матична средина, а еден период настапуваше за шампионската екипа на...

Најдолгиот бокс-меч во историјата завршил со скршени дланки и „танцување“

Енди Бовен и Џек Бурки го имаа најдолгиот боксерски меч во историјата, кој траеше 110 рунди, односно седум часа и 19 минути, на 6...

Мејведер: Немам намера да се вратам на боксот

Флојд Мејветер уште еднаш објави дека нема да се бори во боксерски натпревар. Американската ѕвезда ја заврши својата кариера минатата година по борбата со Конор...

Мејведер може да се бори три рунди и на сон

Флојд Мејведер е подготвен за егзибициската битка со Теншин Насукава со кого ќе се бори во три рунди на новогодишната вечер во Јапонија. Боксерот ветува...

Тајсон: Еден прецизен удар може да ја одлучи борбата помеѓу Фјури...

Боксерската легенда, Мајк Тајсон го анализираше претстојниот судир помеѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер на 1 декември. Американецот е фаворит во борбата, но според Тајсон,...

Британски боксер го продава шампионскиот појас

Британскиот боксер Рони Кларк го стави на продажба шампионскиот појас на eBay. Тој претходно го освоил европскиот шампионски појас во верзијата ИБФ – втора полулесна...

Кичево домакин на турнир во кик-бокс и бокс

Со учество на 28 натпреварувачи од Македонија, Хрватска, Албанија, Србија, Босна и Херцеговина и Косово викендов во спортската сала „Јанчица“ во Кичево, се одржа...

Регионална боксерска лига вторпат во рингот

Покрај македонската репрезентација, најавено е дека лигата треба да се збогати со уште три нови клуба, а се чека потврда на уште една, со...

Головкин 20-ти пат ја одбрани титулата светски првак

Со нокаут во втората рунда над ерменско-американскиот боксер Ванес Мартиросјан, казахстанскиот боксер Генади Головкин (36) 20-ти пат ја одбрани титулата светски шампион во средна...