Ознака: бокс

Саудијците нудат 400 милиони фунти за мечот Фјури – Џошуа!

По освојувањето на титулата светски првак во бокс во тешка категорија во верзијата ВБЦ од страна на Британецот Тајсон Фјури, сѐ уште не е...

Вајлдер – Фјури, реванш за светската титула

Непоразените боксери Деонтај Вајлдер од САД и Тајсон Фјури од Велика Британија утре наутро повторно ќе водат битка во реваншот за титулата во тешка...

Азис Салиху – боксер со бронза од Олимпијадата во Лос Анџелес

Првите боксерски чекори Салиху ги направи во БК Скопје. Беше стандарден репрезентативец на поранешна Југославија. Покрај олимписката бронза, Салиху има два бронзени медали и...

МОК со ново име, ОКСМ, и со помалку делегати

Ново име, двојно помалку делегати во Собранието и промени во статутот е епилогот од долгоочекуваното годишно собрание на Македонскиот олимписки комитет (МОК), кое траеше...

Јанески утре ќе боксува за пласман во балканското финале

Македонскиот боксер Гоце Јанески утре ќе се бори за пласман во финалето на Балканското првенство (БП) во Анталија, Турција. Тој во категоријата до 75...

Во Македонија дојдов да создадам шампиони

Јас сум тренер што не подготвува боксери за второ или за трето место, туку само за прво место, па со таква намера и дојдов...

„Златниот гонг“ го слави 50-от роденден

На една од најстарите спортски манифестации во Македонија (од утре до сабота во СЦ „Борис Трајковски“) ќе настапат боксери од Србија, Словенија, БиХ, Романија,...

Боксерите со три медали на „Купот на нациите“

Македонските кадетски боксерски репрезентативци освоија три медали на Купот на нациите, кој се одржа во Врбас (Србија), што претставува голем успех, ако се знае...

Засега без резултати за медал на ЕИ во Минск

Македонските спортисти по два изминати дена на 2-те Европски игри (ЕИ) во Минск, Белорусија (21-30 јуни), се без опипливи резултати на спортските терени. ЕИ на...

Фјури: Џошуа може да тренира колку сака, со него е готово!

Британскиот боксер Тајсон Фјури (30), кој во Лас Вегас се подготвува за двобојот против Германецот Том Швартц, тврди дека неговиот сонародник Ентони Џошуа по...