Ознака: Бока Јуниорс

Ќерката на Марадона во солзи по емотивната посвета од Бока јуниорс

Далма Марадона, ќерката на Диего Армандо Марадона, не можеше да ги скрие солзите кога фудбалерите на Бока јуниорс му оддадоа почит на татко ѝ...

Тевез го бакна Марадона за среќа и ѝ донесе титула на...

Голот на Карлос Тевез на мечот против Гимназија, за победа со 1-0 во последното коло од сезоната, на Бока јуниорс ѝ ја донесе титулата...

Херојот од сенка на Ривер плата заслужува две статуи

Навивачите на Ривер плата ги слават Лукас Прато и Хуан Кинтеро меѓу јунаците на победата над Бока јуниорс од 3-1, со која „милионерите“ синоќа...

Бока Јуниорс се жали до арбитражниот суд во Лозана

Бока Јуниорс поднесе жалба во спортскиот арбитражен суд во Лозана со барање за службена победа во реваншот од финалето на Копа Либертадорес против Ривер...

Од „суперкласико“ до срам за аргентинскиот фудбал

Реванш-мечот Ривер - Бока што требаше да се одигра во саботата одложен е на неодредено време, а како можни сценарија се натпреварот да се...

Прифатено барањето на Бока јуниорс – финалето повторно одложено

Реваншот од финалето на Копа либертадорес помеѓу аргентинските фудбалски клубови Ривер плата и Бока јуниорс повторно е одложен. Првиот меч заврши нерешено 2-2. Според најавите кои...

Суперкласико создаде хаос наместо спектакл

Срамниот напад на фудбалските навивачи на Ривер плата врз клупскиот автобус на ривалската Бока јуниорс го одложи реваншот од финалето на Копа либертадорес на...

Ривер плата – Бока јуниорс, „суперкласико“, втор дел

Ривалството на двата тима од Буенос Аирес се смета за едно од најголемите во светот на фудбалот. Првиот меч заврши без победник, 2-2, што...

Во финалето на Копа либертадорес не важи правилото „гол на гости“

Градските ривали од Буенос Аирес, Бока јуниорс и Ривер плата, ремизираа, 2-2, во првиот од двата финални меча, во шампионатот на Јужна Америка, Копа...

Бока – Ривер, „финале на финалињата“

Ривалството помеѓу Бока Јуниорс и Ривер плата од Буенос Аирес се вбројува меѓу најжестоките и најинтензивни на планетата, а нивните фудбалски натпревари „Суперкласико“ создаваат...