Ознака: Боинг

„Боинг“ веруваше дека тежинскиот аларм на „737“ е нормална функција, но...

Њујорк тајмс Кога „Боинг“ почна да го испорачува моделот „737 макс“ на клиентите во 2017 година, компанијата веруваше дека копчето за тежински аларм во пилотската...

Боинг нема нарачки за 737 МАКС во првото тромесечје

Американскиот производител на авиони Боинг забележа голем пад на нарачките и испораките во првиот квартал, а тие за 737 МАКС се сведени на нула...

Трамп најави царини за производи од ЕУ вредни 11 милијарди долари

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека САД ќе воведат царини на производи вредни 11 милијарди долари од ЕУ, еден ден откако американските трговски...

Боинг призна одговорност за авионските несреќи

Компанијата Боинг призна дека грешката во нејзиниот софтвер МЦАС ги предизвика двете неодамнешни авионски несреќи на Боинг 737 Макс 8. -Нам, во Боинг, ни е...

Поднесена првата тужба против „Боинг“

Во американскиот федералниот суд денеска е поднесена првата тужба против компанијата „Боинг“, поради падот на авионот „Етиопиан ерлајнс“ 737 МАХ на 10 март годинава,...

СТО: САД не ги запреле незаконските субвенции за Боинг

Светската трговска организација (СТО) денеска соопшти дека САД го игнорирале барањето за запирање на субвенционирани даночни олеснувања на „Боинг” во својата сојузна држава Вашингтон. Европската...

„Боинг“ склучи договор со Пентагон вреден 4,1 милијарди долари

Американскиот авиоиндустриски гигант „Боинг“ склучи договор со Министерството за одбрана на САД, вреден 4,1 милијарди долари. Извори од Пентагон соопштија дека станува збор за договор...

„Боинг“ сам си правел технички прегледи

ФАА, поради наводните недоволни фондови и ресурси, во изминатите години делегираше сѐ поголем авторитет на „Боинг“, да преземе поголем дел од работата за сертифицирање...

ОН им препорачаа на своите службеници да не летаат со Боинг...

Обединетите нации им препорачаа денеска на своите службеници да не патуваат со авионите Боинг 737 Макс 8. Одделот за безбедност и сигурност на ОН (УНДСС)...

Поврзаноста на Трамп со „Боинг“ покрена бројни прашања

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп застана цврсто зад компанијата „Боинг“ и нејзиниот проблематичен авион „737 Макс“, се додека не реши, сепак, да го...