16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 14:54

Ознака: Божиќ

Светски ѕвезди што слават Божиќ на 7 јануари

Некои семејства на познати светски ѕвезди слават Божиќ на 7 јануари за да ја испочитуваат православната традиција од која потекнуваат, а други, пак, овој...

Г.г.Стефан: Луѓето се оддалечија од Бога и едни од други

Денес православните христијани го прославуваат Божиќ, еден од трите најголеми празници, кога, според христијанското верување, е роден Синот божји, Исус Христос.  Во Соборниот храм „Свети...

Мицкоски: 2021 нека биде година во која ќе почнеме да се...

Ја користам оваа прилика најпрвин да ги честитам новогодишните, но и божиќните празници на православните христијани, да посакам здравје и среќа за семејствата на...

Заев: За Божиќ да ја почувствуваме топлината на семејниот дом и...

Премиерот Зоран Заев, во свое и во име на Владата, упати честитка по повод големиот христијански празник Рождество Христово – Божиќ. Заев во честитката изразува...

Православните верници го слават Рождеството Христово

Православните христијани денеска го слават Рождеството Христово – Божиќ. Во сите храмови на Македонската православна црква утрово се одржуваат божиќни литургии. Централното одбележување е во...

Груби и Ахмети со честитки за Божиќ

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети и првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби преку пораки, им посакаа среќен Божиќ на сите православни...

Мицкоски: Да чекориме кон подобро утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски испрати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископ охридски и македонски г.г. Стефан, по повод...

Утре и на Божиќ градскиот автобуски превоз ќе се одвива по...

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) – Скопје, ја информира јавноста дека поради верските празници Бадник и Божиќ, јавниот автобуски превоз утре, среда (6 јануари) и...

Забранети се собирања на отворен и затворен простор за Бадник и...

Согласно Одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи, планови и алгоритми за постапување за заштита...

Божиќ неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07), 7 јануари...