Ознака: Божиќ

Дедо Мраз: Божиќ нема да биде откажан

Дедо Мраз од Финска испрати порака до сите деца во светот дека Божиќ нема да биде откажан, иако годинава пандемијата на ковид-19 предизвика безброј...

Преостанатите американски трупи во Авганистан ќе се вратат дома до Божиќ

Американскиот претседател Доналд Трамп навести дека сите американски војници во Авганистан можат да се вратат дома до Божиќ, навидум демантирајќи го својот советник за...

Англичаните нема да ја откажат прославата на Божиќ

Британскиот министер за правда Роберт Бакланд изјави дека владата не сака да го откаже Божиќ, но исто така истакна дека е важно луѓето да...

Спасовски присуствуваше на света божествена литургија во Соборниот храм

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, присуствуваше на света божествена литургија по повод празникот Христовото раѓање Божиќ – во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Тој...

Г.г. Стефан: Треба да го чуваме тоа што ни е светост...

Да појдеме во Витлеем и да го видиме тоа што се случило… (Лк. 2, 15) Возљубени чеда во Господа, Денес е денот на радоста, денот кога...

Православните верници го слават Божиќ

Денеска е Рождество Христово – Божиќ. Именден празнуваат Христо, Христина, Божин, Божица, Ристо, Христина, Ристана, Ристовка… Божиќ спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој...

Пендаровски: Само со заедништво, солидарност и меѓусебна почит ќе дојдеме до...

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка до граѓаните по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божиќ. - Од се срце посакувам празничните денови да ги пречекаме...

Денеска е Бадник, утре е христовото раѓање

За православните христијани денеска е Бадник, денот кога се собира семејството на трпеза, на која освен храна има и бадниково гранче, кое претставува симбол...

Божиќ кај нашинците во Мелбурн, Чикаго, Аруша и Венеција

Се вели, кај и да си за Божиќ дома да си, но за жал, некои Македонци својот дом го преселија многу далеку, одејќи по...

Дедо Мраз како психоделична печурка – древната врска помеѓу Божиќ и...

Што ако оваа снежнобела лага, која ја раскажуваме секоја година, беше втемелена во античка реалност, чии корени одат десетици илјади години назад во огромните...