27.2 C
Skopje
19.8.2019 - 20:35

Ознака: „Боеми“

Операта „Боеми“ на 22 мај во НОБ

Во рамките на 47-те „Мајски оперски вечери“ на 22 мај 2019 со почеток во 20 чaсот ќе биде изведено оперското ремек дело „Боеми“ од...

Операта „Боеми“ на Џакомо Пучини на 22 мај во НОБ

Величенственото дело „Боеми“ на Џакомо Пучини ќе биде изведено на 22 мај, со почеток 20 часот, под диригентската палка на Оливер Балабурски, а во...

Боемите заслужуваат спомен-обележја на Боемската улица

Во училиштето за боеми, класата на Петре М. Андреевски беше исклучително тешка. Ако ги издржевте неговите први и ненадејни удари со главата што беа...

Вокално и визуелно прифатлива изведба на „Боеми“

Товарот што завчера го понесоа нашите солисти на својот грб секако беше неподносливо тежок, зошто за сигурен и неоптоварен настап треба искуство, а искуството...

МОБ ја враќа „Боеми“ за отворањето на „Мајски…“

На фестивалот до крајот на месецот освен „Боеми“, публиката ќе има можност да ги чуе и оперите „Тоска“, „Змејот од Босна“, „Турандот“, оперски гала-концерт...