15.3 C
Skopje
6.4.2020 - 14:39

Ознака: Богојавление-Водици

Во Новаци Христијан Стојановски за првпат го фати светиот крст

Со традиционалното фрлање на светиот крст во осветените води во сите православни храмови во општината Новаци се одбележа големиот христијански празник Богојавление-Водици . Главната церемонија...

Младиот Петар по вторпат го фати крстот во Битола

Младиот Петар Атанасовски, кој има 17 години по вторпат го фати крстот што Митрополитот Петар го фрли во базенот во црквата Св. Димитрија во...

Скопјанецот Кристијан Нинески исто како лани прв дојде до крстот во...

  Скопјанецот Кристијан Нинески (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите на реката Вардар во...

Филип Стојаноски вторпат го фати крстот во Прилеп

Филип Стојаноски (26) беше најбрз меѓу 110-те прилепчани и го фати крстот во осветените води на базенот Салида. Ова му е вторпат на Стојаноски...

Кристијан Врапчароски по вторпат го фати крстот во Кичево

Младиот Кристијан Врапчароски во својот трет обид, по вторпат го извади крстот од водите на базенот во Кичево, откако за првпат го фати крстот...

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во...

  Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро и успеа прв да...

Православните верници го празнуваат Богојавление – Водици

Православните христијани денеска го празнуваат празникот Водици или Богојавление – денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во...

Осветените води носат бериќет

„Бог се јави. Навистина се јави“ е поздравот со кој верниците на 19 јануари секоја година го честитаат празникот Богојавление-Водици. Овој ден се прославува...

Околу 110 прилепчани ќе скокаат по крстот во Прилеп

По повод празникот Богојавление - Водици, в недела, 19 јануари, во 11 часот, 110 момчиња и девојчиња од Прилеп ќе скокаат во осветените води...

Подарокот за читателите, ѓерданчињата со дрвен крст пристигнаа во редакцијата на...

Ѓерданчињата со православен крст од Македонската православна црква-ОА пристигнаа во редакцијата на „Нова Македонија“. По повод празникот Богојавление-Водици, МПЦ-ОА преку нашиот весник, на читателите со...