Ознака: Богородична црква

Продолжува реконструкцијата на Богородичната црква

Работници беа забележани во понеделникот како се искачуваат на Богородичната црква во Париз за да го продолжат нејзиното реконструирање, 11 месеци откако пожар го...

Што се случува со пчелите од Богородичната црква кои чудесно го...

Пчелите кои живеат на покривот на Богородичната црква, за чудо, го преживеале катастрофалниот пожар што ја зафати катедралата во април минатата година и се...

Париз ќе бара помош од Москва за Богородичната црква

На Франција можеби ќе ѝ биде потребна стручна помош од Русија во обновата на Богородичната црква, која изгоре во април, изјави амбасадорката на земјата...

Гаргојли – ѕверовите што ги чуваат црквите

Гаргојлите во Католичката црква се претставени како зли демони кои се наоѓаат надвор од црквата, како спротивност на светоста и безбедноста која е внатре. По...

Катастрофалните пожари во Сибир не го интересираат светот?

Пожарите во Сибир со кои веќе два месеца се обидуваат да се справат властите во Русија, уништија големи шумски површини, ги зголемија заканите врз...

Тужба поради високо ниво на олово во воздухот по пожарот на...

Француска група за заштита на животната средина поднела тужба поради потенцијална опасност по здравјето од олово кое било регистрирано во воздухот за време на...

Богородичната црква во опасност поради горештините

Главниот архитект на историските споменици на Франција, Филип Вилнев, предупреди дека Богородичната црква може да се урне поради екстремно високите температури кои ја погодија...

Сѐ уште постои ризик да се урне Богородичната црква?

Три месеци откако пожар ја уништи Богородичната црква во Париз, при влез во разрушената црква и натаму погледот го привлекува шутот кој се наоѓа...

Во Нотр Дам прва миса по катастрофалниот пожар

Мала група верници денеска ќе присуствува на првата миса во париската катедрала Нотр Дам, два месеци по разорниот пожар. Поради безбедносни причини, насобраните луѓе...

Викендов ќе се одржи првата миса во Богородичната црква по пожарот

Во Богородичната црква во Париз, викендов првпат ќе се одржи миса по големиот пожар што го зафати верскиот објект на 15 април. Како што јавија...