Ознака: блокада

Крстосницата на булеварот Србија со булеварот Борис Трајковски утре ќе биде...

Поради најавен протест на група граѓани со блокирање крстосница на булеварот Србија со булеварот Борис Трајковски, утре од 7 часот сообраќајот ќе биде пренасочен...

Опозицијата најави општа блокада на Тирана

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, за вчеравечер најави најрадикални протести, со кои ќе бидат блокирани сите главни патни правци во земјата...

Трамп ги остварува своите замисли со вешти маневри

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 милијарди долари за финансирање на...

Трамп решава дали ќе има нова блокада на владата во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп сè уште не решил дали ќе го потпише договорот што го постигнаа демократите и републиканците во Конгресот за изградба на...

На повидок нова блокада на американската Администрација

Преговорите меѓу републиканците и демократите во Конгресот на САД околу прашањето за пограничната безбедност не доведоа до напредок, поради што постои опасност од нова...

Движењето за чист воздух утре со блокада пред „Дрисла“

Движењето за чист воздух утре во 12.05 часот пред вратата на депонијата „Дрисла“ ќе одржи 15-минутна блокада. Според нив, „Дрисла“ е потенцијално најголемиот емитер на диоксид и...

Американската економија загуби 11 милијарди долари поради блокадата на Владата

Бруто-домашниот производ на САД за декември е пократок за 0,1 отсто или три милијарди долари, како последица на делумната блокада на Владата, додека за...

Трамп: Ако има разумен договор, ја укинувам блокадата

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е подготвен да поддржи „разумен договор“ меѓу лидерот на републиканците и лидерот на демократите во Сенатот, Мич Меконел...

Одблокирањето на работата на американската Влада под знак прашалник

Белата куќа не соопшти дали американскиот претседател Доналд Трамп ќе стави вето на законот во Сенатот со кој ќе се одблокира работата на Владата...

„Њујорк Тајмс“: Федералните судови ќе прекинат со работа заради блокадата на...

Федералните судови на САД можат да ја прекинат работата после две недели поради недостиг од финансии ако делумната блокада на американската Влада продолжи и...