4.8 C
Skopje
30.11.2021 - 12:18

Ознака: блокада

Битола во снежна блокада

Снегот кој утринава почна да паѓа во Битола, за само половина час буквално го блокираше градот. Обилните снежни врнежи направија вистински хаос во сообраќајот. Комуналните...

Како му се овозможи на Законот за употреба на јазиците да...

Повод: Подзаконскиот акт за издавање нови лични карти, донесен врз основа на Законот за употреба на јазиците Основниот принцип на владеењето на правото е дека Уставот...

Радев: Раководството на Македонија мора само да ја отстрани блокадата

По гласањето на денешните избори во Бугарија, бугарскиот претседател Румен Радев пред новинарите ги коментираше односите, преговорите и блокадата со Македонија. Радев изјави дека политиката...

Мила им е Унијата, но помила им е правдината

Некои од членките во Европската Унија, разбирајќи го неразумно наметнатиот ултиматум од Бугарија, како една од рамноправните членки на Унијата, ја сфатија и „играта“...

Со блокадата „ЕУ самата си пука во нога“, но Бугарија не...

Бугарија засега останува на позицијата за блокирање на македонските интеграции. Според дипломатски извори од ЕУ, Бугарија одбила да попушти, и покрај предупредувањата на земјите...

Русија и Кина профитираа од блокадата на Суецкиот Канал

Привремената блокада на Суецкиот Канал им овозможи на Русија и Кина подобро да ги промовираат своите трговски патишта и да го доведат во прашање...

По деблокирањето, 113 бродови поминаа низ Суецкиот Канал

Сто и тринаесет бродови поминаа низ Суецкиот Канал во двата правца откако товарниот брод што го блокираше водениот пат беше преместен, објави денеска египетската...

Предупредувањата за блокирањето на Суецкиот Канал паднале врз глуви уши

Силните ветрови, потенцијална човечка грешка или пак технички проблеми се можните причини за заринкувањето на огромниот брод „Евер Гивен“ кој дијагонално го блокираше Суецкиот...

Метежот во Суецкиот Канал дневно блокира бродски сообраќај од 9,6 милијарди...

Заглавувањето на товарниот брод „Евергрин“ во Суецкиот Канал, може да спречи најмалку 150 бродови да поминат денеска низ овој клучен морски премин додека се...

Грчките превозници го блокираа Евзони поради рестриктивните мерки

Грчките превозници од 7 часот утринава го блокираа граничниот премин Евзони од грчка страна во знак на протест поради рестриктивните мерки на граничниот премин...