-0.3 C
Skopje
19.11.2018 - 6:43

Ознака: Блиски Исток

Германија не исклучува долгорочно воено присуство на Блискиот Исток

Германија не исклучува долгорочно присуство на нејзините вооружени сили во регионот на Блискиот Исток, изјави германската канцеларка Урсула фон дер Лејен за време на...

Растат вселенските амбиции на Блискиот Исток

Марина Корен Малку луѓе може да именуваат арапски астронаут или научник, па дури и во арапските земји Пред повеќе од илјада години, исламски научници и...

Папата и православни партијарси одржаа молитва за христијаните на Блискиот Исток

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск и неколкумина православни патријарси денеска во италијанскиот град Бари одржаа молитва за христијаните од Блискиот Исток. - Соучесничкиот молк...

Рецептот на Трамп за хаос на Блискиот Исток

Одлуката што ја донесе американскиот претседател Доналд Трамп да ги повлече САД од иранскиот нуклеарен договор и да се сврти кон политиката на нови...

Мигрантите засега ја заобиколуваат Македонија

Колкав е бројот и каде циркулираат бегалците и мигрантите од Блискиот Исток и од Северна Африка на Балканот, а со тоа и во Македонија...

Израел 70 години му пркоси на бурниот Блиски Исток

Политичката бура, во чиј центар е премиерот Бенјамин Нетанјаху, се заканува да ја „расипе“ прославата. Нетанјаху се соочува со истрага за корупција, чиј негативен...