17.5 C
Skopje
16.7.2019 - 23:04

Ознака: Блиски Исток

На повидок нова танкерска војна на Блискиот Исток

Тензиите и натаму се високи во регионот на Персискиот Залив, а според некои од експертите ситуацијата многу потсетува на т.н. танкерска војна од 1980-тите...

Маршалов план за Блискиот Исток?

Воопшто не е изненадувачки тоа што Палестинците го отфрлаат планот на зетот на Доналд Трамп, гневни на непристојниот предлог за замена на одамна договорениот...

Случувањата на Блискиот Исток од прва рака

Кон крајот на минатата недела, во регионот на Персискиот Залив се случија важни случувања, кои му го привлекоа вниманието на целиот свет. Во четвртокот...

Трамп го избра побавниот пат за војна со Иран?

Американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела беше во недоумица за тоа дали да даде зелено светло за воена интервенција во Иран, но со засилување...

Пентагон испраќа нови илјада војници на Блискиот Исток

САД ќе испратат дополнителни 1.000 војници на Блискиот Исток како одговор на непријателското однесување и нивните сојузнички групи, порача американскиот секретар за одбрана Петри...

Зголемените тензии со Иран ја враќаат американската војска на Блискиот Исток

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран. Патрик Шанахан, вршител на должноста министер...

Трамп одобри испраќање на дополнителни 1.500 војници на Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го одобрил испраќањето на уште 1.500 војници на Блискиот Исток, објави ФТВ.          Во обраќањето пред Белата куќа пред да...

САД треба да знаат дека Иран се разликува од Ирак на...

Техеран се придржуваше кон договореното во нуклеарниот договор, и покрај повлекувањето на САД, се додека Иран не го соопшти ставот дека ќе престане да...

Од Голанската Висорамнина не се гледа мирот на Блискиот Исток

Претседателот на САД со признавањето на Голанската Висорамнина за израелска територија ги уништи и онака малите шанси за спроведување на новиот мировен план за...

Што ќе донесе балканската пролет

Какви бранувања ќе донесе балканската пролет, која изминатиов период како термин сѐ почесто се споменува во јавноста и медиумите и дали случувањата во регионот...