Ознака: Блискиот исток

Проектил утрово падна во близина на кипарската престолнина Никозија

Залутана ракета се сруши утрово во близина на престолнинаната на Кипар, Никозија, соопштија турските претставници на островот, пренесува „Ројтерс“. Експлозијата се случи околу 1 часот...

Русија: Американскиот економски план за Блискиот Исток е контрапродуктивен

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека американскиот економски план за Блиски Исток во висина од 50 милијарди долари е контрапродуктивен. Со економскиот план се...

Соборувањето на американскиот дрон ги зголеми цените на нафтата

Поради страв дека САД ќе го нападнат Иран, цената на нафтата достигна 65 долари по барел за време на критичната ситуација на Блискиот Исток...

Исламска држава може да се сврти кон Индија по поразите на...

По претрпените порази на Блискиот Исток, терористичката Исламска држава (ИД) сега може да се сврти кон Индија, организирајќи подземни ќелии во различни држави од...

Опасност од отворање на „пандорината кутија“ на Блискиот Исток

Претставници на кинеската влада предупредуваат дека светот не треба да отвора „пандорина кутија“ во Блискиот Исток, осудувајќи го притисокот што САД го вршат на...

Опасната игра на Трамп може да предизвика нова војна на Блискиот...

САД играат „многу опасна игра“ во обидите да го вовлечат Иран во непотребна војна, изјави Хамид Баеидинеџад, амбасадорот на Иран во Велика Британија, јавува...

Трамп негира дека подготвува 120 илјади војници за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп го отфрли како лажна вест извештајот на „Њујорк тајмс“ дека Белата куќа размислува за распоредување на 120 илјади војници на...

Иран: САД им помагаат на диктатори и екстремисти на Блискиот Исток

САД поддржуваат „диктатори, касапи и екстремисти“ на Блискиот Исток, напиша денеска иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф на Твитер, како одговор на...

Помпео: САД ќе организираат глобален самит за Блискиот Исток

САД во текот на следниот месец ќе организираат глобален самит фокусиран на Блискиот Исток, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео во интервју за...

Социјалните медиуми – темпирана бомба на Блискиот Исток

Социјалните медиуми играат сѐ поважна улога во политиката на Блискиот Исток, почнувајќи од Арапската пролет во 2011 година. Државите како Иран и Саудиска Арабија...