Ознака: Блискиот исток

Зошто Обединетите Арапски Емирати станаа рај за руските богаташи

Топлата клима, политичката стабилност и малата финансиска транспарентност се доволни за да се инвестира во бизнис или имот, а за возврат да се добие...

Европа ја прекршува забраната за продажба на оружје на Блискиот Исток

Воена опрема и оружје произведено во земјите од ЕУ завршиле во рацете на милитанти на повеќе конфликти лоцирани на Блискиот Исток и во Африка....

Македонија влета среде конфликтот на Блискиот Исток

Со многу нерешени проблеми дома, од опструкции и блокади на патот кон ЕУ до системски повеќедецениски недоследности во функционирањето на државата, нашите политички лидери...

Нафтениот колапс ќе предизвика крај на една ера на Блискиот Исток

Петтиот најголем купувач на воена опрема во светот, Саудиска Арабија, може да биде принуден да го намали трошењето на оружје поради падот на цените...

ЕУ го отфрли мировниот план на Трамп за Блискиот Исток

Европската Унија го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток и изрази загриженост во врска со намерата на Израел да...

Мировниот план на Трамп го подели светот

Европската Унија соопшти дека останува определена за „договореното и одржливо решение за две држави на Блискиот Исток“, веднаш откако американскиот претседател Доналд Трамп го...

Трамп денес ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како многу едноставен и корисен. За...

Tрамп ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Белата куќа утре напладне ќе го објави долгоочекуваниот мировен план за Блискиот Исток, пренесува „Ројтерс“. Трамп ова го изјави...

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството...

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за сослушување за наредбата на...

НАТО го прифати барањето на Трамп за поголема вклученост на Блискиот...

НАТО се согласи со барањето на американскиот претседател Доналд Трамп да се вклучат многу повеќе на Блискиот Исток, кое беше истакнато при второто обраќање...