20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 14:52

Ознака: Блаже Конески

Фондацијата „Д-р Михаил Левенски“ подари 500 примероци од „Како да станам...

Во чест на 100-годишнината од раѓањето на втемелувачот на македонскиот литературен јазик, Фондација „Д-р Михаил Левенски“, заклучно со вчера, 14 јуни, реализираше неколкудневен проект...

Во Аеродром одбележана 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески

Јазикот што го кодификуваше Блаже Конески ни овозможува сега да се разбереме, да ги истакнеме нашите чувства и да упатиме јасни пораки кон сите...

Лирско мементо за Блаже Конески

По повод сто години од раѓањето на Блаже Конески, ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје, на 10 јуни, ќе организира лирско мементо „Поетите...

Награди за млади творци инспирирани од делото на Блаже Конески

Агенцијата за млади и спорт во делот на активностите за млади, како и секоја година, организираше конкурси за млади талентирани лица, оваа година на...

Конески ќе добие споменик пред неговата куќа на Водно

По повод 100-годишнината од раѓањето на великанот Блаже Конески, Градот Скопје е во постапка за подигнување спомен-обележје пред куќата на Конески на Водно, рече...

Во чест на Блаже Конески: за иднината на Македонија

АНАЛИЗА НА АКАДЕМИК ЉУПЧО КОЦАРЕВ За личноста и делото на Блаже Конески се изречени, изговорени голем број обраќања, беседи, говори, слова. Врвни мајстори на речта...

Пендаровски: Обединети стоиме во одбрана на македонскиот јазик

Обединети стоиме во одбрана на македонскиот јазик, заклучи претседателот, Стево Пендаровски, во обраќањето на промоцијата на поштенска марка по повод јубилејот – 100 години...

Реновирано ООУ „Блаже Конески“ во општината Аеродром

Основното училиште „Блаже Конески“ во скопската општина Аеродром неодамна беше реновирано. Некои училници добија нов под, нови ПВЦ-врати, завеси, а поставени се и ЛЕД-светилки и...

Град Скопје доби поддршка за именувањето улици со имињата на Блаже...

Градот Скопје доби поддршка за именувањето две улици во централното градско подрачје со имињата на великаните Блаже Конески и Славко Јаневски, од Институтот за...

Пендаровски на чествување за Блаже Конески: Тој е поет на демократијата

Претседателот Стево Пендаровски, како покровител на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, преку видео порака се обрати на одбележувањето на овој голем...