1.8 C
Skopje
7.12.2021 - 19:06

Ознака: благој бочварски

Средба Бочварски-Граф: Имаме одлични услови за инвестирање

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска оствари работна средба со заменик-амбасадорот и раководител на одделот за економија на германската амбасада, Ото Граф. На...

Бочварски побара да не се избрзува со запирање на проектот за...

Верувам дека Градот Скопје и новата локална власт ќе ја променат одлуката за запирање на проектот за брз автобуски превоз (БРТ) после сознанијата кои...

Бочварски: Почна дупчењето на тунелот на експресниот пат Градско – Прилеп

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми, и заменик-директорот на претпријатието, Благојче Трпевски, денеска извршија увид...

Бочварски: Привршуваме со изградбата на социјалната зграда во Гевгелија

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска оствари работна посета на општина Гевгелија, каде што изврши увид во реализација на инфраструктурни проекти што...

Становите на поранешна ЈНА ќе можат да се откупуваат

Со донесувањето на Законот за продажба на станови од поранешниот фонд на ЈНА и оформувањето на Комисијата во Министерството за транспорт и врски, исполнети...

Економски развој и добрососедски односи се иднината на земјите од Западен...

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, денеска на граничниот премин „Табановце“ ја прими делегацијата од Република Србија, предводена од министерот за инфраструктура, градежништво...

Бочварски: Владата со 70 милиони евра ги реконструира локалните улици во...

Со 70 милиони евра директна помош за општините го реализираме најкрупниот и најзначајниот проект за реконструкција на локалните патишта и улици во сите општини...

Бочварски: Преку новиот Закон за градење ги олеснуваме постапките во градењето

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска присуствуваше на стручна дебата по повод Предлог Законот за градење, во организација на Друштвото на Патишта...

Бочварски: Годинава ќе има над 200 милиони евра инвестиции во патната...

Оваа година планирани се над 200 милиони евра инвестиции само во патната инфраструктура. Продолжуваме со изградба на пругата кон Бугарија, со гасификацијата, со нови...

Бочварски: Надминати затекнатите состојби со експресниот пат Градско – Прилеп

Затекнатите состојби со експресниот пат Градско - Прилеп се надминуваат. Онаму каде што имаше проблеми со изведувачите ги решивме и веќе со почетокот на...