Ознака: Би-би-си

Сезоната би можела да почне во мај?

Формула 1, ФИА и промотерите ги донесоа овие одлуки за да се обезбедат здравјето и безбедноста на патувачкиот персонал, учесниците во првенството и на...

Одложувањето на Игрите во Токио е (не)возможно?

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) останува на ставот дека Летните олимписки игри (ЛОИ) 2020 во Токио летово ќе се одржат според планираното и оти за...

Би-би-си ќе ја следи климатската борба на Грета Тунберг во ТВ-серија

Би-би-си ги објави плановите за телевизиска документарна серија што ќе ја следи младата климатска активистка Грета Тунберг. Одделот за наука на Би-би-си соопшти дека...

Би-би-си ќе снима серија за Грета Тунберг

Би-би-си ги објави плановите за телевизиска документарна серија која ќе ја следи младата климатска активистка Грета Тунберг. Одделот за наука на Би-би-си соопшти дека ќе...

Британците извлекоа животни лекции од приказната за Атиџе

Еден од најнеочекуваните филмови што се натпреварува за „оскар“ е фасцинантната приказна за пчеларката од Балканот Атиџе Муратова. „Медена земја“ има силна еколошка порака,...

Дневник од карантин: Непрестајно размислувам за смртта во градот што исчезнува

Гуо Јинг (29) живее во Вухан, кинескиот град од каде што почна епидемијата на коронавирусот, од кој стравува цел свет. Гуо од 23 јануари...

Би-би-си отпушта 450 вработени

Би-би-си соопшти дека планира да го модернизира системот што ќе доведе до укинување на околу 450 работни места. Директорката Френ Ансворт рекла дека реорганизацијата ќе...

Роман Полански ќе ја тужи Академијата за филмски уметности

Роман Полански најави тужба против Академијата за филмски уметности и науки (АМПАС) откако беше исфрлен од оваа организација, пренесе Би-би-си. Имено, режисерот на „Пијанист“ од...

Објавени имињата на највлијателните уметници во 2019 г.

Годинашните кандидати за „Тарнер“ нудат дела што поставуваат предизвикувачки и проблематични прашања, а критиката се надева дека тие ќе ја спасат наградата од „сите...

Британците извлекоа политички лекции слушајќи ја „Proud“?!

Британскиот медиумски сервис Би-би-си се осврна на евровизискиот настап на Тамара во написот насловен „Пет лекции научени од Евровизија 2019“. - Под условите на новиот...