Ознака: БиХ

По шест години, во БиХ се појави смртоносно беснило

На крајот на мај, по шест години, во БиХ се појави беснило, а Институтот за здравство предупредува на претпазливост. Дијагностицирано е беснило кај почнато ловечко...

Во БиХ нагло порасна бројката на заразени

Нови 53 случаи на инфекција со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа во Босна и Херцеговина, објавија денеска здравствените власти кои потврдија нагло...

Во БиХ девет нови случаи на коронавирус

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа се потврдени девет нови случаи на коронавирус. Сите случаи се од Кантонот Тузла, со што вкупниот број...

Мигранти се судриле во БиХ, двајца убиени

Две лица се убиени во судир меѓу мигранти во близина на Цазин во северозападна Босна, потврди вечерва локалната полиција, пренесуваат тамошните медиуми. Мигрантите се судриле...

БиХ ги отвора границите само за Србија, Хрватска и Црна Гора

Советот на министри на Босна и Херцеговина одлучи да ги отвори границите за државјаните на Србија, Хрватска и Црна Гора, а од 1 јуни...

Бунт на мигранти во камп во БиХ, ги гаѓале полицајците со...

Во мигрантскиот камп на локалитетот Липа во Босна и Херцеговина дојде до бунт од страна на поголем број мигранти, кои предизвикале материјална штета на...

БиХ набавила 100 неупотребливи респиратори од Кина

Сто респиратори од Кина што неодамна ги набавил кризниот штаб на Федерацијата Босна и Херцеговина за болници во ентитетот се неупотребливи и нема да...

Германска судијка го презеде управувањето со Уставниот суд во БиХ

Босна и Херцеговина Германската судијка Ангелика Хусбергер официјално ја презеде функцијата на највисоката судска власт во Босна и Херцеговина, откако пред два месеца беше именувана...

Во БиХ укинат полицискиот час

Босна и Херцеговина го укина полицискиот час, а мерката стапува во сила уште денеска, соопшти Федералниот кризен штаб. На 21 март Федералниот кризен штаб,...

Земјотрес од четири степени ја потресе БиХ, почуствуван и во Хрватска

Земјотрес со јачина од четири степени по Рихтер во околу 13.30 часот ги потресол јужните делови на Босна и Херцеговина, а се почуствувал и...