Ознака: БиХ

Во Босна покренато обвинение против двајца радикални екстремисти

Босанското обвинителство денеска покрена обвиненија против двајца радикални екстремисти за заговор за терористички напад врз полиција. Канцеларијата на главниот обвинител соопшти дека Максим Бозиќ (28),...

Голем копродукциски проект – „Буре барут“ на Дуковски во Босна

Во Босанско народно позориште во Зеница, БиХ, е завршена првата фаза од големиот копродукциски проект „Буре барут“ на Дејан Дуковски помеѓу продуцентската куќа „Скопје...

Мектиќ: Илегални мигранти влегуваат во БиХ по нова рута

Министерот за безбедност на БиХ, Драган Мектиќ изјави денеска дека минатиот викенд во државата влегле поголем број мигранти – повеќе од 350 и тоа...

Укината ослободителната пресуда за Насер Ориќ

Апелациониот совет на Судот на БиХ донесе одлука со која се укинува ослободителната пресуда на воениот командант на Армијата на БиХ во Сребреница Насер...

БиХ: Нема урнат хеликоптер, туку само оштетен далновод

Полициската управа во Зворник соопшти дека во близина на Братунац не се урнал хеликоптер, туку се случило оштетување на далновод. Локалните жители на Братунац денеска...

Се урна хеликоптер во БиХ

Во местото Равница, на подрачјето на општина Братунац, денеска се урна хеликоптер, но деталите за несреќата се уште не се познати. Хеликоптерот се урнал околу...

БиХ усвојува нови мерки под се поголем притисок на мигрантите

Претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина Денис Звиздиќ најави дека властите ќе преземат се што можат за да ја контролираат мигрантската...

ЕИБ одобри кредит за изградба на трансевропски автопат низ БиХ

Европската инвестициска банка одобри два кредита во вкупна вредност од 150 милиони евра за изградба на трансевропски автопат низ Босна и Херцеговина. - Кредитите, одобрени...

Туск: Да се реши застојот во изборната реформа во БиХ

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, по состанокот со членовите на Претседателството на БиХ изјави дека Европската унија е подготвена да и помогне на...

Полицијата во регионот води битка со 20 црногорски кланови

Нарко бизнис, убиства, застрашување, претепување, лихварство, перење пари и шверц на автомобили се најчестите „бизниси“ со кои се занимаваат црногорските криминални кланови, пренесуваат српските...