Ознака: БиХ

Лиз Трас: Ја обучуваме армијата на БиХ да се одбрани од...

Министерката за надворешни работи на Велика Британија, Лиз Трас изјави дека нејзината земја и дава поддршка на Босна и Херцеговина во форма на обука...

Нов земјотрес во БиХ со јачина од 3,9 степени

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтер синоќа ја потресе Босна и Херцеговина. Епицентарот на земјотресот, кој се случил нешто пред 23 часот, бил...

Една девојка го загуби животот во синоќешниот земјотрес во БиХ

Една девојка загина во синоќешниот земјотрес кој ја погоди БиХ во 23 часот и седум минути,кога голема карпа паднала врз нејзината куќа во Столац, Босна...

Џаферовиќ ја презема функцијата претседател на Претседателството на БиХ

Бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ денеска ја презема функцијата претседавач, која ќе ја извршува во следните осум месеци. Џаферовиќ ќе...

Во БиХ пристигнуваат дополнителни сили на ЕУФОР

Дополнителни сили на ЕУФОР почнаа да пристигнуваат во Босна и Херцеговина како мерка на претпазливост за зајакнување на стабилноста во БиХ, пренесува Бета. Сараевските медиуми...

Дали вулканот ќе еруптира на Балканот?

Гледано од геополитичка перспектива, во регионот на Западен Балкан постојат неколку клучни елементи, кои се во исклучително тесна врска со тоа како ќе се...

ЕУ ќе ѝ посвети внимание и на „критичната“ ситуација во БиХ

Босна и Херцеговина и Украина ќе бидат најгорливите теми на денешниот министерски совет за надворешни работи на ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел. Шефот...

Нов обид на Американците да ја запрат корупцијата на Балканот

БиХ Уште еден американски дипломат што ќе има силно влијание во иднината на процесите во Западен Балкан е сѐ поблиску до својата номинација во американскиот...

Додик се повикува на помошта на Кина и Русија ако Западот...

Лидерот на босанските Срби Милорад Додик ја отфрли заканата за санкции од Западот, истакнувајќи ја можноста за итна средба со рускиот претседател Владимир Путин,...

САД ја тргнаа ЕУ настрана во обидот за гаснење на босанскиот...

Американските претставници ја посетија во обидот за гаснење на запаливата ситуација во државата, наспроти фрустрацијата на регионот со напорите на ЕУ, пишува „Политико“. Специјалниот...