16.8 C
Skopje
25.7.2021 - 4:33

Ознака: битолчани

Инвертерите ги „оладија“ битолчани

По многу бурна и жолчна дебата, советниците на Советот на Битола конечно го усвоија Правилникот за субвенционирање на домаќинствата за набавка и монтажа на...

Општинарите ги затоплуваат битолчани преку интернет

На веб-страницата на општината Битола пишува дека градот сѐ уште има претпријатие за топлификација, иако тоа е заминато во стечај пред повеќе од една...

Над 250 битолчани конкурираат за субвенции за клима уреди

Заклучно со денешниот ден, точно 253 битолчани поднеле барање до Општинската администрација за добивање субвенции за набавка на клима уред, информираат од општина Битола. Интересно...

Битолчани ги бркаат инкасаторите на ЈКП „Водовод“

Контролата покажа дека некои водомери не се прочитани со години и не ја прикажуваат реалната состојба за потрошената вода, изјави директорот на ЈКП „Водовод“...

Битолчани ограбиле седум продавници

Против седум млади лица од Битола, со иницијали Б.С.(29), П.И.(22), К.А.(23), А.Р.(29), П.Д.(26), Н.Г.(28) и А.Ј.(22), полицијата поднесе кривична пријава поради седум кривични дела...

Кривични пријави за две лица од Битола за говор на омраза...

Кривична пријава против битолчаните М.Д. (24) и Ѓ.Д. (19) за сторено кривично дело „Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга...