14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 16:35

Ознака: Битола

Во Битола празнична изложба „Магијата на Монмартр“

Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ од Битола на 7 септември во културниот центар „Магаза“, во Старата битолска чаршија, ги претстави најдобрите ликовни...

По 50 евра за најдобрите ученици во Битола

Најдобрите 17 ученици, од средните училишта во Битола, кои минатата учебна година, постигнаа најдобри резултати на државните натпревари по повеќе наставни предмети, меѓу кои:...

Дела и од Сирија на графичкото триенале во Битола

Годинава учествуваат автори од 167 држави Во Заводот и музеј во Битола е отворено деветтото издание на познатото Меѓународно графичко триенале, на кое годинава учествуваат...

Дали Битола ќе остане енергетски град?

Во Битола, како традиционално енергетски град, деновиве завладеа загриженост по информациите дека интересот на младите битолчани за изучување на геолошко-рударската струка е речиси никаков,...

Изгоре куќа во битолската населбата Баир

Во пожар целосно изгоре куќа во битолската населбата Баир. Повредени лица нема. Како што е наведено во полицискиот билтен, ноќеска во 03:30 часот телефонски во...

Се преврте камион кај Битола, возачот повреден

Tешка сообраќајна несреќа се случила вчера кај Битола. Од МВР информираат дека несреќата се случила околу 16 часот на магистралниот пат Ресен-Битола, кај местото викано...

Светнаа сијалиците во сите битолски училишта

Новата школска година во сите битолски основни и средни училишта понеделник на 3 септември може да почне. Благодарение на ангажирањето на локалната самоуправа и...

РЕК Битола потпиша Меморандум за соработка со општините Битола, Новаци и...

Денеска, во просториите на АД ЕЛЕМ, Подружница РЕК Битола, директорот Васко Ковачевски потпиша Меморандуми за соработка со општините Битола, Новаци и Могила. Соработката со...

Ќе се отвора рудникот „Живојно“

Со врачување на пофалници и парични награди за голем број вработени, кои со децении работаат во Комбинатот, денеска во РЕК „Битола“ беше одбележан Денот...

Групно се дрогираат среде бел ден на јавно место

Иако во Битола во моментот никој не може да каже колку точно има зависници од дрога, очигледно е дека нивниот број од ден на...