-2.2 C
Skopje
21.1.2022 - 8:19

Ознака: Битола

По еден век попушти мостот кај Безистенот во Битола

По повеќе од еден век од изградбата попушти мостот кај Безистенот. Откако пред извесно време почна санацијата на ударните дупки, се појави сериозен проблем...

Фестивалот на музика од светот викендов во Битола

Единствениот фестивал во земјава, кој ја слави музиката што влегува во категоријата музика од светот (world music), ќе се одржи викендов во Битола. Три дена...

Одржан академски час во Небрегово

Македонското научно друштво од Битола оваа година своите програмски активности ги насочи кон реализација на настани од областа на науката, литературата и уметноста, но и...

В понеделник конститутивна седница на новиот совет на Битола

Својата прва конститутивна седница новиот Совет на Битола ќе ја одржи в понеделник, на 15 ноември. На конститутивната седница ќе се формира новиот Совет, за...

Промоција на документарниот филм „Сеќавање“ од Роберт Јанкулоски

Документарниот филм „Сеќавање“ на Роберт Јанкулоски е промовиран во новото кино „ Манаки“ во Битола. Станува збор за филмска проекција изработена од стаклени закопани плочи...

Почит за жртвите од Првата светска војна во Битола

Денеска во Битола на воените гробишта им беше оддадена почит на загинатите војници во Првата светска војна. Градоначалникот на општина Битола,Тони Коњановски, денес присуствуваше на...

Драматично расте бројот на новозаболени од ковид-19 во Битола

Последниве денови драматично расте бројот на новозаболени од ковид-19 во Битола. Денеска во градот под Пелистер од 171 тестирано лице се регистрирани 86 новозаболени...

Најмладиот хоспитализиран пациент во Битола има 15 години

Во Битола драматично расте бројот на позитивни на ковид-19. На Инфективното одделение вкупно се хоспитализирани 34 пациенти. Зголемен е бројот на хоспитализации, како и...

Фестивалот АКТО, по 15 години, од Битола се сели во Скопје

АКТО-фестивалот за современи уметности, отворен деновиве, ќе се одржува во текот на ноември и декември во Скопје, наместо во Битола. - Она што беше карактеристично...

Петар Мирчевски: Битолската публика ме направи тоа што сум

Ако не беше битолската публика немаше да бидам ни јас она што сум. Затоа ви благодарам и ви се поклонувам, рече актерот Петар Мирчевски...