Ознака: Битола

Службеникот на одмор, трезорот затворен

Битолските фирми кои плаќаат преку Трезорот ќе можат да вршат уплати до денес. Од понеделник сите оние установи, институции, факултети, општината... кои плаќаат преку трезорот...

Протест во Битола – се бара слобода за Ламбе Алабаковски

„Слобода за Ламбе“, „Во градот на Стив Наумов нема место за Ванчо Михајов“ беа дел од пораките испишани на транпарентите на граѓаните кои протесираа...

Јањатов: Опожарувањето на бугарскиот клуб e улична дипломатија во која сторителот...

За настанатата ситуација со опожарувањето на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола е виновна Европската Унија, а ваквиот случај претставува последица и на...

Јавноста бруи и се организира протест додека на Ламбе му се...

Не стивнуваат реакциите во јавноста откако на Ламбе Алабаковски му беше одреден осумдневен притвор по признанието оти го подметнал пожарот во бугарскиот културен центар...

Обвинителството побара притвор за Ламбе Алабаковски поради пожарот во Битола

Битолското јавно обвинителство побара притвор за Ламбе Алабаковски кој призна дека го подметнал пожарот во бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола, изминатиот викенд. -...

Кирил Петков се заблагодари за откривањето на подметнувачот на пожарот во...

Премиерот на Бугарија Кирил Петков на официјалната фејсбук-страница на бугарската влада го поздрави откривањето на сторителот на палењето на културниот центар „Иван Михајлов“ во...

За едни е херој, за други шега – чинот на Ламбе...

Чинот на Ламбе Алабаковски кој призна дека го подметнал пожарот во бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола, изминатиот викенд, привлече големо внимание во...

Спасовски не го потврува името на приведениот потпалувач на битолскиот клуб,...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска информираше дека е приведено 34 годишното лице Л.А од Битола, за потпалувањето на влезната врата на културниот...

Негувателка не се грижела соодветно за деца без родители во Битола

Триесет и седумгодишната Х.В. од Битола, во саботата е лишена од слобода поради тоа што не се грижела за децата без родители сместени во...

Битола се прашува кој го запали бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“

Во Битола и натаму централна тема на чаршиските и секојдневните муабети на Широк Сокак е кој е човекот што ја потпали влезната врата на...