Ознака: Битола

Генерелано чистење на Битола

Во Битола денес почна со реализација на активностите од најголемата еколошка акција за чистење на градот. Акцијата се спроведува заедно со комуналните јавни претпријатија: ЈКП...

Во пожар во високатница загина 93 годишен старец

Старец на возраст од 93 години го загуби животот во пожарот што се случи во високатница во Битола. Според соопштението на СВР Битола испратено до...

Амбасадорката на Шведска во посета на Битола

Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски денес имаше средба со амбасадорката на Кралството Шведска, н.е. Кристин Форсгрен - Бенгтсон. На средбата, градоначалникот Коњановски ја информираше...

Стартуваа реконструктивните зафати на улиците „Бранислав Нишиќ“ и „Христо Узунов“ во...

Денеска во Битола, почнаа градежните работи за рехабилитација на коловозот на улиците „Бранислав Нушиќ“ и „Христо Узунов“. Градоначалникот на Битола, Тони Коњановски, изврши увид на...

Во Битола одбележани 119 години од смртта на Гоце Делчев

Денеска во Битола беа одбележаа 119 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев. По тој повод, делегација од Општина Битола, предводена од градоначалникот Тони...

Во Битола отворен Младински центар

Во рамките на проектот „МладиХаб – градење вештини за вработување, компетенции и можности за вмрежување на младите“, финансиран од Британската амбасада во Скопје и...

„Ванчо Михајлов“ ги судри Србите и Бугарите – сеништето на фашизмот...

Контровезиите предизвикани со неодамнешното отворање на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола се прелејаа и во Србија, каде што најстариот дневен весник „Политика“...

Битола издвои милион денари за субвенции за купување велосипеди

Општина Битола издвои милион денари субвенции за сите оние кои до 5 мај ќе купат нов велосипед. Според јавниот повик објавен денеска, Општината Битола...

Меѓународен ден на џезот во Битола

ЈОУ КИЦ - Битола се приклучува кон одбележувањето на Меѓународниот ден на џезот. Во рамките на манифестациите за одбележување на Меѓународниот ден на џезот...

Реконструкција на коловозот во село Логоварди

Денеска започна реконструкцијата на коловоз на главниот уличен крак во село Логоварди, во должина од 744 метри. Улицата ќе биде со ширина на коловозот од 3,5...