Ознака: Битола

Битолчанец повреден во пожар во семејната куќа

Битолчанецот С.С. (58) синоќа се здобил со повреди додека се обидувал да го изгасне пожарот кој ја зафатил неговата куќа лоцирана на улицата „Лавчански...

Филипче: Нови 80 вработувања во битолската клиничка болница

Министерот за здравство Венко Филипче денеска беше во посета на Клиничката болница во Битола, каде наскоро ќе бидат вработени нови 80 доктори и медицински...

Реката Драгор претворена во депонија

Во деновите кога во Битола на разни нивоа и конференции на еколошките здруженија и организации постојано се дебатира за зачувување и заштита на животната...

Пелистер оди на (нова) продажба

На последната седница на Советот на општината, советниците ја изгласаа Одлуката со која се даде согласност за оттуѓување на доминантниот пакет акции на досегашните...

Гости од Франција, Грција, Турција и Финска на меморијалниот турнир „Боро...

Од 30 август до 2 септември во Спортската сала „Младост” во Битола ќе се одржи првиот меморијален ракометен турнир „Боро Чурлевски”. Пелистер ќе биде домаќин...

Обнова ќе има, нема намена за Офицерскиот дом

По долги барања, ургирања, лобирања, пред извесно време општината Битола ги доби одобрението за конзервација и реконструкција на домот од Управата за заштита на...

Филм со Летиција Каста ќе се снима во Битола

Француската актерка и супермодел Летиција Каста ќе игра во една од главните улови во играниот филм „Зад хоризонтот” (Le Milieu De L’Horizon) кој ќе...

Нова опрема за битолските пожарникари

Битолските пожарникари наскоро ќе добијат нова опрема. Преку проектот „Јакнење на капацитетите на територијалните противпожарни единици во Пелагонискиот регион (Битола, Прилеп, Ресен)”, за битолските...

Три лица кривично ќе одговараат за случајот со бебето оставено пред...

Кривични пријави се поднесени против 17-годишната мајка од тетовско Желино која го остави своето новороденче пред Домот за доенчиња од Битола, како и против...

Откорната бистата на херојот Панде Кајзеро во Битола

Доцна синоќа, или рано изутрина, засега непознати лица ја отстранија бистата на народниот херој Панде Кајзеро во Битола. Бистата, која е поставена на спомен...