2.8 C
Skopje
18.1.2022 - 20:06

Ознака: Битола

Пари има, нема кадри за проектите

И покрај тоа што Битола како и голем број други општини, кога станува збор за јавната администрација, е „превработена“ и располага со голем број...

„Меѓу нас е тивко“ на Интимен театар со гран-при на ДАФ

Претставата „Меѓу нас е тивко“ во изведба на Младинската сцена на Интимен театар од Битола ја доби наградата „Васил Ќортошев“ како најдобра на 55....

Меморијален комплекс кој сведочи за победите и страдањата на Француските и...

Со низа свечености денеска на Француските гробишта во Битола беше отворен Меморијалниот комплекс за жртвите од Првата светска војна, кои ги загубија животите на...

До крајот на годинава ќе биде изградена пругата Битола – Кременица

За половина година се очекува да заврши изградбата на пругата Битола -Кременица, во должина од 16 километри, најави министерот за транспорт и врски Горан...

Битола претворена во ликовно студио и галерија под ведро небо

Веќе стана вообичаена слика. Цели 37 години, секој 24 мај, на денот кога се слави празникот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, Битола се...

Ликовниот педагог што покрај децата остана дете и во деветтата деценија

Кога во октомври 1981 година, на тогашниот министер за образование Анатолиј Дамјановски, средовечниот ликовен педагог, кој работеше како учител по ликовно воспитување во ОУ...

Одбележан денот на пожарникарите во Битола

Општина Битола и Територијалната противпожарна единица од Битола, денес го одбележаа својот јубилеј 182 години од формирањето на првата противпожарна служба во Битола, која...

Ликовни таленти од 16 земји во светот на „Битолски Монмартр“

Битола подготвена ги пречекува младите ликовни творци на 37. издание на „Малиот Монмарт“ што ќе трае од 23 до 30 мај. Повеќе од 110 гости...

Во Битола обид за обљуба на 15-годишно девојче од роднина

Петнаесетгодишно девојче од Битола, во присуство на нејзината мајка, синоќа во СВР Битола во присуство пријавило дека Ѓ.Б. (46) од Битола, кој бил нивен...

Изгореа ли и плановите за реконструкција на „Копанки“

Само во случај доколку ПСД „Пелистер“ ѝ го отстапи домот на општината, дали под концесија или во владение, тие ќе можат со пари од...