-0.2 C
Skopje
22.1.2022 - 20:10

Ознака: Битола

Коњановски го награди среќниот фаќач на светиот крст

Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, денес оствари средба со дел од учесниците во традиционалната манифестација фаќање на светиот крст, која се одржа вчера...

Серија земјотреси во Грција, почувствувани и во Битола

Серија на земјотреси од пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин, повторно е регистрирана денеска од страна на Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици...

Владата најави финансиска помош за граѓаните на Битола кои претрпеа штети...

Владата финансиски ќе им помогне на граѓаните што претрпеа штети од земјотресот во Битола, истакна заменик-претседателот на Владата, Љупчо Николовски кој со владин тим...

Почна скијачката сезона на „Копанки“ и „Нижеполе“

На „Копанки“ и ски-центарот „Нижеполе“ денеска официјално почна скијачката сезона. На „Копанки“ беше пуштена во употреба жичницата како и видиковецеот кој го изгради хотелот...

Над стотина барања за проценки на штети поднесени за еден ден...

Преку стотина барања за проценка на штети предизвикани од земјотресите во Битола и околината поднесоа битолчани првиот ден до Општина Битола. Колку од нив...

Потресите не ѝ даваат мир на Битола

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска...

Без паника, земјотресите ќе се намалуваат, смирува проф. д-р Влатко Шешов

За низата земјотреси што деновиве ја тресеа Македонија, експертите смируваат дека нивниот број и интензинтет ќе се намалува. Попладнево во Грција беше регистриран нов...

Нов земјотрес oд 4,5 степени ја стресе Битола

Попладнево во Грција е регистриран нов земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала, што беше почувствуван во Битола. Епицентарот на земјотресот е на...

Коњановски ги посети оштетените детски градинки во Битола

Градоначалникот на Битола, Тони Коњановски, попладнево ги посети двете централни детски градинки во Битола, „Естреја Овадија Мара“ и „Мајски цвет“. Целта на посетата е директно...

В недела божиќен концерт во Офицерскиот дом во Битола

По повод големиот христијански празник Божиќ, општина Битола организира божиќен концерт. Концертот на кој ќе настапат машкиот хор „Свети Нектариј Битолски“ и женскиот хор „Света...