7.8 C
Skopje
15.10.2021 - 23:49

Ознака: Битола

Автобус со работници излета од патот и се преврте кај Битола

Автобус со работници во Битола утрово излета од патот и се преврте. Во автобусот се превезувале работници од фабриката „Кромберг и Шуберт“ во индустриската...

Букети свежи цвекиња за хероите од НОВ и Револуцијата

Пред 80 години, нашите предци ја започнаа народната борба за ослободување од тогашниот фашистички окупатор. Во нивна чест, во Битола се одбележа еден од најзначајните датуми во...

„И коњите ги убиваат, зар не?“ најдобра претстава на МТФ „Војдан...

Вечерва завршува јубилејното 55-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ „И коњите ги убиваат, зар не?“ на Битолскиот театар е победник на 55–от МТФ „Војдан Чернодрински“....

Откорната канделабра на улица „Рузвелтова“ предизвика револт кај битолчани

На улицата „Рузвелтова“ кај поштата во Битола денеска се откорна и падна една канделабра. Овој инцидент предизвика револт кај битолчани, кои на социјалните мрежи...

Магазата – Битола

Посети го музејот Како важен административен центар со над триесет различни пазари, сместен на важната магистрала што ги поврзувала Егејско и Јонско Море, низ Битола...

Во двор од куќа во Битола пронајдена неексплодирана граната

Неексплодирана граната од 75 мм од Првата светска војна била пронајдена вчера при ископ во дворно место на ул.„Цветан Димов” во Битола. Гранатата била безбедно...

Првиот митинг на СДСМ утре во Битола, а последниот на 15...

Караванот „Најдоброто за мојата општина“ на владејачкиот СДСМ, утре ги почнува своите активности во рамки на кампањата за претстојните локални избори. Утрешниот централен настан е...

Тетовски „Еколог“ донираше амбулантно возило за Здравствениот дом во Битола

Компанијата „Еколог“ од Тетово донира десет амбулантски возила со опрема за здравствените установи низ земјава. Едно од возилата ќе биде наменето за Здравствениот дом во Битола. Од...

Битолчани со порака до кандидатите за градоначалник Битола да добие велодром

Голем број битолчани кои денеска возеа велосипеди низ градот побараа од кандидатите за градоначалник изградба на велодром во Битола. - Пораката е недвосмислена: Битола вело...

Публиката го сака „Манаки“

Викендов во Битола Една од работите со кои може дефинитивно да се пофали годинешното 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола е - публиката....