Ознака: „Битлси“

Почина Астрид Кирхер, фотографката што ги прослави „Битлси“

Астрид Кирхер, фотографка чии фотографии од „Битлси“ помогнаа тие да се претворат во икони, почина на 81-годишна возраст. Иновативната германска уметница Астрид Кирхер го следела...

Рачно напишаните стихови на „Hey Jude“ на „Битлси“ продадени на аукција

Набрзина рачно напишаните стихови на Пол Мекартни за хит-песната на „Битлси“, „Hey Jude“ за едно студио во 1968 година, продадени се за 910.000 долари,...

Освежен славниот пешачки премин кај лондонскиот Еби Роуд

Славниот пешачки премин кај музичкото студио на лондонскиот Еби Роуд конечно доби свеж слој бела боја, благодарение на празните улици во британската метропола, поради...

По 50 години пронајдена изгубена снимка на „Битлси“

Мислам дека тоа е Светиот грал за обожавателите на групата „Битлси“. Се веруваше дека снимката е засекогаш загубена, бидејќи не е зачувана ниту видеокасетата...

Питер Џексон ќе режира филм за „Битлси“

Малку е познато дека во 1960-тите години членовите на легендарната група „Битлси“ се обиделе да ги откупат филмските права за култниот филм „Господар на...

Најдолгата песна

Пред точно педесет години, на 26 август 1968 година во САД, легендарната песна „Hey Jude“ од Битлси првпат го облагородила етерот со својата убавина...

Македонските читатели ги сакаат норвешките автори

Оваа недела во книжарницата „Или-или“ е посветена на романот „Битлси“ на скандинавскиот писател Ларс Соби Кристенсен. Читателите, низ дружба и музика од славниот британски...

Ринго Стaр стана витез

Тапанарот на легендарните ливерпулски бубачки „Битлси“, Ринго Стар, деновиве беше прогласен за витез во Бакингамската палата, а по церемонијата славниот музичар се пошегува со...