19.8 C
Skopje
25.7.2021 - 9:33

Ознака: „Битлси“

Тејлор Свифт го собори рекордот на „Битлси“

Музичката ѕвезда Тејлор Свифт (31) го собори рекордот на топ-листите поставен од легендарните „Битлси“, откако нејзината реиздадена верзија на „Fearless“ се најде на првото...

„Битлси“ лани заработиле над 90 милиони долари

Децении по нејзиното распаѓање, членовите на групата „Битлси“ сè уште заработуваат многу пари. Компанијата формирана од преживеаните членови на легендарниот бенд остварила приход од...

Документарен филм за престојот на „Битлси“ во Индија

Средбата на канадски турист со „Битлси“ во духовно одморалиште во Индија пред половина век е темата на нов документарен филм. За режисерот Пол Солцман...

Како „Битлси“ го пронајдоа нивниот звук во Хамбург

Почетокот на шеесеттите години на минатиот век клубот „Индра“ бил едно од местата на кои редовно се одело за да се слуша музика во...

Јонас Окерлунд ќе снима биографски филм за менаџерот на „Битлси“

Јонас Окерлунд, популарниот режисер на видеоспотови и добитник на многубројни награди „Греми“, ќе снима биографски филм за Брајан Епстајн, менаџер кој имаше најголеми заслуги...

Со шоу на Јутјуб Ринго Стар заедно со Пол Мекартни ќе...

Повторното собирање на „Битлси“ ќе се случи на 7 јули, кога сер Пол Мекартни ќе му се придружи на сер Ринго Стар за неговиот...

Почина Астрид Кирхер, фотографката што ги прослави „Битлси“

Астрид Кирхер, фотографка чии фотографии од „Битлси“ помогнаа тие да се претворат во икони, почина на 81-годишна возраст. Иновативната германска уметница Астрид Кирхер го следела...

Рачно напишаните стихови на „Hey Jude“ на „Битлси“ продадени на аукција

Набрзина рачно напишаните стихови на Пол Мекартни за хит-песната на „Битлси“, „Hey Jude“ за едно студио во 1968 година, продадени се за 910.000 долари,...

Освежен славниот пешачки премин кај лондонскиот Еби Роуд

Славниот пешачки премин кај музичкото студио на лондонскиот Еби Роуд конечно доби свеж слој бела боја, благодарение на празните улици во британската метропола, поради...

По 50 години пронајдена изгубена снимка на „Битлси“

Мислам дека тоа е Светиот грал за обожавателите на групата „Битлси“. Се веруваше дека снимката е засекогаш загубена, бидејќи не е зачувана ниту видеокасетата...