Ознака: биткоин

Илон Маск продолжува да господари со судбината на криптовалутите

Криптовалутата биткоин е на речиси најниско ниво во однос изминатите два месеца, додека доужкоин забележа скок за една 20 отсто по твитовите на извршниот...

Илон Маск и Бил Гејтс водат „биткоин-битка“

Најбогатиот човек на светот и извршен директор на „Тесла“, Илон Маск, заработи милијарда долари едноставно инвестирајќи во биткоини, додека милијардерот и коосновач на „Мајкрософт“...

Маск загуби 15 милијарди долари поради падот на биткоинот

Сопственикот на „Тесла“, Илон Маск, загуби повеќе од 15 милијарди долари за само еден ден поради падот на вредноста на биткоинот, со што се...

Феноменот на криптовалутата доужкоин – од шега до измама

Необичната криптовалута, наречена доужкоин, која беше силно промовирана на Твитер од страна на извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, забележа невиден успех, но и...

Илон Маск го вивна биткоинот во нови височини

Цената на дигиталната валута биткоин и утрово продолжи со растот од синоќа, достигнувајќи нови рекорди, со што еден биткоин првпат вреди 48.000 долари. Новите инвестиции...

Криптовалутата биткоин за првпат вреди повеќе од 20 илјади долари

Вредноста на криптовалутата биткоин за првпат ја надмина границата од 20.000 долари, 12 години откако постои. Вредноста пораснала за седум отсто, достигнувајќи 21.000 долари. Вредноста...

Измислено интервју на Новак Ѓоковиќ предизвика биткоин-скандал

Во интервју кое никогаш не се случило, Новак Ѓоковиќ, беше цитиран како промовира компјутерска-програма наречена „Биткоин ера“, пишува „Спортскида“. Најдобриот светски тенисер моментно, на...

Биткоинот троши повеќе струја од цела Швајцарија

Криптовалутата биткоин, меѓу другото, е критикувана поради нестабилноста на вредноста и нејзината употреба при нелегални трансакции, како и за кражбите при размена. Но еднакво...

Вредноста на биткоинот би можела да падне на нула

Вредноста на биткоинот би можела да потоне на нула, изјави за Си-Ен-Би-Си еден од најважните инвеститори во крипто заедницата, за време на дебата во...

Криптовалутите се како лото-ливчиња кои би можеле да се исплатат во...

Цената на најпознатата криптовалута биткоин е намалена за 80 отсто во однос на минатата година, па се отвора прашањето дали биткоинот и другите позначајни...