Ознака: битка

Продолжува битката за брегзит

Британските пратеници го поддржаа законот со кој се блокира излегувањето на земјата од Европската Унија без постигнат договор со Брисел. Со законот се задолжува...

Битката за Британија

Кампањата за „брегзит“ беше најавувана како обид да се „врати контролата“ преку враќање на „суверенитетот“ на парламентот на Велика Британија. Затоа е доста иронично...

Битка за најважните функции во ЕУ

По изборите, Германија и Франција се судрија за челната функција во ЕУ, претседателството со Европската комисија. Двете најмоќни членки не можат да се согласат...

Ослободувањето на новинарите во Мјанмар е добиена битка, но војната допрва...

На 511-от ден од нивното апсење, Ва Лоне (33) и Кја Сое Оо (29), станаа највидливи симболи во борбата за заштитата на слобода на...

Битка за ретките елементи на Северна Кореја

Истражувања покажуваат дека Северна Кореја можеби има најголеми резерви на ретки метали во светот. Бидејќи цели индустрии зависат од нив - се употребуваат за...

САД и Кина во битка за два океана

Вашингтон сѐ повеќе се фокусира на кинеската стратегија „два океана“, чија главна одлика се интензивните операции на кинеската морнарица во Тихи Океан и во...

Битка за превласт во триаголникот на суперсилите

Трилатералните односи меѓу САД, Кина и Русија личат на разностран триаголник во кој Кина е во најдобра позиција зашто има подобри односи и со...

Битка за превласт на Арктикот

Американски претставници предупредија дека Русија и Кина ќе бидат спречени да доминираат во арктичките води. Од друга страна, од Москва порачуваат дека руски специјални...

Битка за последното упориште на Исламска држава

Сириските демократски сили поддржани од САД заземаа територија од Исламската држава (ИД), во жестоката битка за последното упориште на „Калифатот“, во Багхуз, источна Сирија. 

Сите очи вперени кон битката со корупцијата

Како што обично се случува и овој избор не остана без критики во јавноста. Повод за нив, како што соопштуваат некои извори, се изборот...