Ознака: битка

Битката со Ла Манш како вечност

Да се фрлиш во водите во каналот е како да тргнеш на долг пат во неизвесност. Маратонецот никогаш не знае кога ќе се сменат...

Книгата ја губи битката со кликањето лајкови

Домашните издавачи и книжари се едногласни дека регрутирањето нови, млади читатели започнува во кругот на семејството, а продолжува на училиште. Попустите и акциите се...

Битка со подводни дронови во кинеските мориња

Во 2009 година, американската морнарица почна со проектот за подводни дронови, чија задача е да открива потенцијални непријателски подморници и подводни бомби, како и...

Битка меѓу САД и Кина за Гренланд

Гренланд е привлечен за САД и за Кина од две причини, економски и стратегиски, а тие се поврзани со климатските промени, велат аналитичарите Гренланд не...

Битката за импичмент се сели во Сенатот

Борбата за отповикување на шефот на Белата куќа се префрла во Сенатот, каде што мнозинство имаат републиканците, кои, пак, малку е веројатно да гласаат...

Битката за Каталонија ќе ја потресе ЕУ

Поништениот референдум за независност од 2017 година засекогаш ја измени позицијата на Каталонија во Шпанија, поттикнувајќи неповратни процеси не само во неа туку и...

Битка за сириската нафта

Американските правни експерти посочуваат дека и според најопортунистичкото читање на меѓународно право, САД се во војна со Исламската држава, а не со сириската влада,...

Битката на изморените хегемони

Пред речиси една деценија, предвидов подем на Кина и пропаст на САД. Денес, додека двете суперсили неуморно се борат за превласт, а нивната трговска...

Нова битка за превласт во Сирија

Во Сирија се води нова битка за превласт по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да им ја откаже поддршката на курдските сили во...

Кој ќе ја добие битката за ИВЗ?

Што, всушност, се случува во ИВЗ и колку овие игри за тронот може да влијаат врз убедувањата, верските чувства и однесувањето на муслиманските верници...