10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:29

Ознака: битка

Се вжештува и глобалната медиумска битка за Балканот

Сѐ поголем број глобални медиумски куќи отвораат или веќе имаат свои претставништва на Балканот. Така, во регионот се присутни „Блумберг“, Си-ен-ен, ТРТ, „Анадолија“, Би-би-си,...

Започна големата битка за ресурси

Според аналитичарите, битката за ресурси, почнувајќи од енергенти - струја, гас, горива, па сѐ до храна ќе биде толку жестока, што не се исклучува...

Битка над битките за „срцето“ на светот

Пред нашите очи, без да сме воопшто свесни за тоа во хаосот на современиот свет, преку конфронтацијата на поморските сили на Велика Британија и...

Одбележана 117-годишнината од славната битка на Ѓурѓејца

Со традиционалната посета на споменикот помеѓу селата Карбуница и Кладник , Кичевско, беше одбележана 117-годишнината од една од најкрвавите битки од Илинденската епопеја, што...

Германско истражување: Секој петти пациент ја загубил битката со коронавирусот

Еден од петмина пациенти кои во Германија биле хоспитализирани поради ковид-19 подлегнал на болеста, а стапката на смртност се искачи на 53 отсто за...

На повидок ли е нова битка меѓу САД, Русија и Кина...

Геополитичките аналитичари предупредуваат дека се наѕира нов конфликт на интереси меѓу светските суперсили, кој треба да се одигра во Иран и на Блискиот Исток Свесни...

Европската потрага по вакцина за ковид-19 ја истиснува американската?

Нов предизвик за светските сили во вечната битка за доминација Може да се истакне дека низ годините секогаш постоел натпревар на големите сили во различни...

Спасовски: Од нас зависи колку долго ќе војуваме со коронавирусот

Влегуваме во фаза во која ги очекуваме најголемите предизвици од коронавирусот, и за економијата и за одржливоста на социјалниот контекст и за здравствениот систем,...

Битка за саудискиот трон

Неодамнешните апсења на високи членови на саудиското кралско семејство ги отворија прашањата дали престолонаследникот, принцот Мохамед бин Салман, сака да се ослободи од сите...

Битка за здравјето

И додека еден дел од населението продолжува со својот неодговорен однос, вклучувајќи ја и докторката што се скијала во Италија, а потоа брзала да...