Ознака: Бисера Чадловска

„Кармен“ во Националната опера и балет

Концертната изведба на ремек делото на Жорж Бизе, операта „Кармен“, една од најпознатите опери во историјата ќе се одржи в петок сопочеток во 19...

„Болеро“ – балет под маски, без допир и на дистанца

Спектакуларна изведба на балетската премиера „Болеро“ од Морис Равел и гала-концерт донесоа вчеравечер солистите, женскиот балетски ансамбл и Оркестарот на Националната опера и балет...

Онлајн Мајски оперски вечери 2020

Оваа година Мајските оперски вечери ќе бидат одбележани на еден поинаков начин. На официјалниот Јутуб канал, публиката ќе има има можност да проследи 10...

„Скопско лето“ е во зрели години, ама останува свежо во духот

Јубилејното 40-то „Скопско лето“ официјално почна со оперски гала-концерт на Националната опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ на плоштадот...

Со „Рок-симфонија“, Дани ни го подари најдоброто од себе

„Рок-симфонија“, како што беше насловен концертот со кој завчеравечер, во Македонската филхармонија, Дани Димитровска одбележа 20 успешни години на македонската музичка сцена, веројатно за...