Ознака: бизнис

Трговијата со луѓе вносен криминален бизнис

Според Федералното биро за истраги, трговијата со луѓе е третата криминална активност во светот. Секој може да биде жртва, а според Обединетите нации, дури...

Премиерлигашите не сакаат да трошат пари во зима

Помалото трошење пари во јануари во текот на минатите години покажува дека на зимскиот преоден рок, на средината од сезоната, сѐ повеќе се гледа...

Иновативниот стартап „Солвео“ директно ги поврзува компаниите со младите умови

Со иновација и уникатна стратегија, „Солвео“ на компаниите во Македонија им овозможува полесно да се поврзат со младите умови и да добијат нови и...

„Принцезата од Ангола“ ја брани сомнителната империја од „ловот на вештерки“

Најбогатата жена во Африка, Изабел дос Сантос, ќерка на поранешниот претседател на Ангола, Жозе Едуардо дос Сантос, наводно, префрлила стотици милиони долари јавни пари...

Бизнисот бара поинтензивна продукција на стручни кадри

За да се обезбеди стручен кадар во согласност со потребите на бизнисот, потребно е и претставници на стопанските комори да влезат во комисиите што...

Бизнисот се задушува во честите законски измени

Постојаните менувања на законските решенија, нивното носење по брза постапка и без консултации со бизнис-секторот, како и повлекувањата или одложувањата на примената на законите,...

Азески: Без владеење на правото бизнисот ќе замине од државава

Ако не ги средиме состојбите во правосудството и ако конечно не завладее правото, бизнисот ќе почне да се сели надвор од земјата. Администрацијата мора...

Бектеши: Ги охрабруваме новите компании да инвестираат во проширување на својот...

Министерот за економија, Крешник Бектеши, заедно со министерот без ресор посветен на подобрување на инвестициската клима во Северна Македонија, Хисен Џемаили, и градоначалничката на...

ФИТР: Со швајцарска поддршка обезбедуваме посовремени услови за бизнис за младите

Фондот за иновации и технолошки развој и Швајцарската програма за претприемаштво на швајцарската амбасада во Македонија денеска потпишаа меморандум за соработка, чија цел е...

НБА-ѕвездите принудени да учат од холивудскиот прирачник за Кина

Скандалот во кој е опфатена кошааркарската НБА-лига во Кина не е заснован единствено врз начинот на функционирање на бизнисот во најмногубројната светска држава, туку...