-1.2 C
Skopje
18.1.2020 - 11:26

Ознака: бизнис

Бизнисот бара поинтензивна продукција на стручни кадри

За да се обезбеди стручен кадар во согласност со потребите на бизнисот, потребно е и претставници на стопанските комори да влезат во комисиите што...

Бизнисот се задушува во честите законски измени

Постојаните менувања на законските решенија, нивното носење по брза постапка и без консултации со бизнис-секторот, како и повлекувањата или одложувањата на примената на законите,...

Азески: Без владеење на правото бизнисот ќе замине од државава

Ако не ги средиме состојбите во правосудството и ако конечно не завладее правото, бизнисот ќе почне да се сели надвор од земјата. Администрацијата мора...

Бектеши: Ги охрабруваме новите компании да инвестираат во проширување на својот...

Министерот за економија, Крешник Бектеши, заедно со министерот без ресор посветен на подобрување на инвестициската клима во Северна Македонија, Хисен Џемаили, и градоначалничката на...

ФИТР: Со швајцарска поддршка обезбедуваме посовремени услови за бизнис за младите

Фондот за иновации и технолошки развој и Швајцарската програма за претприемаштво на швајцарската амбасада во Македонија денеска потпишаа меморандум за соработка, чија цел е...

НБА-ѕвездите принудени да учат од холивудскиот прирачник за Кина

Скандалот во кој е опфатена кошааркарската НБА-лига во Кина не е заснован единствено врз начинот на функционирање на бизнисот во најмногубројната светска држава, туку...

Царовска: Компаниите да работат за достоинството на своите вработени

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, се обрати на конференција реализирана во рамки на проектот „Поттикнување на принципите за бизнис и човекови...

Сѐ е исто, само него го нема

Во корупцискиот скандал има вмешаност на политика, бизнис, правосудство, најмалку специјалното јавно обвинителство, медиуми, новинарски бардови, сите елементи на „заробена држава“, а само него,...

Европа ја плаќа цената на внатрешните политички превирања

Три од најголемите европски економии - Германија, Италија и Обединетото Кралство, се во рецесија или на работ на рецесија, што би можело да претставува...

Одгледување магариња – од студентска идеја до исплатлив бизнис

Ален Јусуповиќ, сопственик на фарма на магариња во Завидовиќи, одгледува 65 грла, а од млекото изработува разни креми, сапун и маски за лице Во Програмата...