Ознака: Бизнис инфо

Бизнис – инфо

Нарачките во Германија со послабо темпо од очекувањата Нарачките за германски фабрики се зголемија помалку од очекувањата, иако властите ги олабавија ограничувањата воведени поради коронавирусот. Нарачките...

Бизнис – инфо

Канадски компании се откажуваат од рекламирање на Фејсбук Канадски компании се приклучуваат кон групата светски брендови што решија да не се рекламираат на „Фејсбук“ поради...

Бизнис – инфо

„Маерск“ инвестира 60 милиони долари во истражувачки центар Најголемата светска бродска компанија „А.П. Молер-Маерск“ ќе се здружи со водечките индустриски компании за да основа истражувачки...

Бизнис – инфо

Италија очекува мрачна туристичка сезона Туристите не се враќаат во Италија и покрај повторното отворање на границите во Европа, се пожали националната претседателка на туристичката...

Бизнис – инфо

УНВТО: Ковид-19 значително го сотре светскиот туризам Пандемијата на ковид-19 значително го загрози светскиот туризам, намалувајќи го бројот на меѓународни пристигнувања од почетокот на годината...

Бизнис – инфо

Лагард: Економијата на ЕУ драматично паѓа Челниците на ЕУ мораат брзо да усвојат план за закрепнување од корона-кризата бидејќи економијата драматично паѓа, предупреди директорката на...

Бизнис – инфо

Британските авиопревозници против владината одлука за карантин Воздухопловните компании „Бритиш ервејс“, „ИзиЏет“ и „Рајанер“ поведоа преиспитување на законитоста на планот за карантин на британската влада,...

Бизнис – инфо

Франција најави поддршка за домашното производство на лекови Францускиот претседател Емануел Макрон и водечкиот производител на лекови „Санофи“ најавија инвестиции во домашното производство на лекови...

Бизнис – инфо

Трамп со план за обнова на инфраструктурата тежок билион долари Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготвува програма за обнова на инфраструктурата во САД тешка...

Бизнис – инфо

По шестнеделен раст, остар пад на цените на нафтата Цените на нафтата на светските пазари минатата недела остро паднаа, првпат по шестнеделниот раст, откако спласнаа...