7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 0:38

Ознака: Бизнисмени

Прислушувани државници, бизнисмени, новинари…

„Амнести интернешнел“ и неколку новинарски организации деновиве обелоденија голем светски скандал, во кој се откри дека се прислушувани политичари, новинари и бизнисмени. Зошто овие...

Бојан Јовановски: Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-на функционери и бизнисмени поради злоупотреба на службената положба, лажен исказ...

Бизнисмени ќе сведочат за „Рекет“

Бизнисмените Зоранчо Митровски и Томе Главчев денеска треба да сведочат на судењето за случајот „Рекет“, а свој исказ треба да даде и адвокатот Влатко...

Сивата економија и правната несигурност и понатаму најголеми проблеми за бизнисмените

Бизнис-климата, според претставниците на бизнис-заедницата, оваа година е речиси непроменета. Сивата економија и правната несигурност сѐ уште се најголемите проблеми со кои се соочува...

На Флорида уапсени двајца бизнисмени блиски до адвокатот на Трамп

Двајца биснисмени од јужна Флорида, кои му помогнале на личниот адвокат на Трамп, Руди Џулијани, во истрага за поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден...

Стабилноста и предвидливоста најдобар поттик за економијата

Во услови на пазарна економија, примарната улога на државата во поттикнувањето на растот на економијата е да креира квалитетен амбиент за работа, кој поттикнува...

Вруточанецот Лулкоски го обезбедувал Смилевскиот конгрес

Гостиварското село Вруток, кое се наоѓа на околу седум километри западно од Гостивар, се наоѓа на подножјето на Шар Планина, а од нејзината утроба...

Грчева: Точно поради овој висок тип на корупција, ЕУ нема да...

Најновата мега-афера со рекет во кој се вклучени медиумски тајкуни, јавни личности, пратеници од владејачкото мнозинство, а постојат индиции дека СЈО е институцијата која...

Ниту административците сакаат да заминат ниту бизнисмените ги бараат

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски вели дека јавноста не ја разбрала добро намерата и затоа веднаш ја нападнала, без да ги...

Ципрас доаѓа со тројца министри и со куп бизнисмени

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, на почетокот од следниот месец, поточно на 2 април, доаѓа во еднодневна посета на Македонија придружуван од алтернативниот министер...