Ознака: бигорски манастир

Сеноќно бдение во Бигорски во чест на чудотворната икона „Достојно ест“

Свештената бигорска обител традиционално и годинава го одбележува празникот на Пресвета Богородица, во чест на нејзината икона „Достојно ест“, која во овој божји храм...

Американската амбасадорка Брнз во посета на Бигорски манастир

Во посета на македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознато како Бигорски манастир денеска беше американската амбасадорка Кејт Мери Брнз. На средбата со Игуменот, Епископот...

Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

По одлуката на Вселенската патријаршија да го признае канонскиот статус на Охридската Архиепископоија во прва официјална посета на Бигорски манастир престојуваат монаси од Света...

Од манастирот Бигорски апелираат да не се користат мобилни телефони на...

Во пресрет на најсветите мигови на Христовото Воскресение, и најголемата радост која му се случува на човечкиот род, свештената Бигорска обител испраќа апел до...

Таинственоста на монаштвото и љубопитноста на уметниците во филм за постоењето...

Интервју со монахињата Ефимија и јеромонахот Кирил Монасите во интервју за „Нова Македонија“ зборуваат за идејата за филмот, соработката со екипата што го реализирала снимањето,...

Кривична пријава за скопјани, узурпирале земјиште во сопственост на Бигорски манастир

Против двајца скопјани поднесена е кривични пријави за узурпација на државно земјиште каде почнале бесправно да градат. – Одделението за внатрешни работи-Дебар поднесе кривична пријава...

Во Бигорски одбележан именденот на владиката Партениј

Во присуство на верници од многу делови на државава, со запазување на пропишаните протоколи за заштита од ковид-19, беше одбележан именденот на игуменот на...

Епископ Партениј и Бигорското братство одржаа панихида за великанот Гоце Делчев

Еписокоп Партениј и Бигорското братсво одржаа панихида за незаборавниот Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање. Епскоп Партениј посветува и посебен текст за...

Воодушевување и долг аплауз по првиот настап на хорот на Бигорски...

Воодушевување на публиката и долг аплауз предизвика првиот настап на монашкиот хор при Бигорскиот манастир за време на Меѓународниот фестивал на православна црковна музика...

Бигорски ги објави текстовите на возобновените божиќни и новогодишни каланди

Возобновени или воскреснати се повеќе древни божиќни и новогодишни каланди и направени виедозаписи, со благослов, поддршка и соработка на епископ г. Партениј, игумен на...