3.8 C
Skopje
20.10.2021 - 5:21

Ознака: библиотека

Тажните книги во библиотеката во Валандово – повик до читателите

Најинтригантно дело од светската книжевност што 26 години останало скриено во библиотека е „Автобиографијата на Џакомо Казанова“, а никогаш непозајмен е епот „Одисеја“. Долго...

Двајца починати во библиотека во Белград

Двајца мажи се пронајдени мртви во Народната библиотека во Белград, изјави за српската новинска агенција ТАНЈУГ портпаролот на Брзата помош, Мирко Лутовац. Тој наведе дека...

Најубавите светски библиотеки

Италијанскиот фотограф Масимо Листри претстави дел од најубавите библиотеки на светот, преку неговиот серијал слики направени во текот на патувањата во Рио де Жанеиро,...

Две книги за Коле Чашуле во прилепската библиотека

Библиотеката „Борка Талески“ од Прилеп издаде две книги „Семејните библиотеки во Прилеп“ и „Коле Чашуле - библиографија“. Во првата, чии автори се Петар Петрески...

Промовирани нови простории на библиотеката во Археолошкиот музеј

Археолошкиот музеј на Македонија вчера ги промовира новите простории на најстарата и најголемата специјализирана археолошка библиотека во Македонија. - Фондот на библиотеката што има над...

Повеќе од 6.000 книги во библиотеката на Археолошкиот музеј на Македонија

Археолошкиот музеј на Македонија денеска ги промовира новите простории на најстарата и најголемата специјализирана археолошка библиотека во нашата држава. - Библиотеката ќе биде достапна за...

Наша должност е да ги штитиме слободите на изразување и на...

Светскиот ден на книгата и авторското право по УНЕСКО се одбележа вчера во националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски - Скопје“. Пред присутните...

Промоција на романот за деца „Традицијата низ перото на баба“

Илустрираниот роман за деца „Традицијата низ перото на баба“ од авторот Јадранка Клисарова вечер ќе биде промовиран во книжарницата „Тримакс“ во ТЦ „Скопјанка“. Делото...

Промоција на романот „Граница“ на Луан Старова

Во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ денеска напладне ќе биде промовиран романот „Граница“ од академик Луан Старова. - „Граница“ е шеснаесетта книга од неговата балканска...