14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 13:21

Ознака: Бејрут

Избувна пожар во пристаништето во Бејрут

Во пристаништето во Бејрут избувна пожар по повеќе од еден месец од страшната експлозија на магацинот со амониум нитрат во тој град, во кој...

Еден месец по експлозијата забележани знаци на живот под урнатините во...

Еден месец по страотната експлозија во Бејрут, либанските спасувачи, пребарувајќи ги урнатините во една станбена област, воочиле знаци на живот под еден ѕид. Ова...

Макрон: Следните шест недели се клучни за иднината на Либан

Периодот од следните шест недели е клучен за иднината на Либан, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за време на неговата посета на Бејрут. Макрон изрази...

Kој навистина ја предизвикал катастрофата во Бејрут

Според истражувањата на новинарите на ОЦЦРП, вистински сопственик на бродот „Росус“, кој испорачал 2.700 тони амониум нитрат до пристаништето во Бејрут, не бил рускиот...

Директорот на либанската Царинска служба уапсен поради експлозијата во Бејрут

Директорот на либанската Царинска служба, Бадри Дахер, вчера беше и официјално уапсен откако беше сослушан за катастрофалната експлозија во Бејрут претходно овој месец, јави...

Фонд за девастираната уметничка заедница на Бејрут

Непрофитната организација „Мофрадат“, со седиште во Брисел, која ја води уметникот со потекло од Либан, Валид Рад, поведе иницијатива за прибирање пари за помош...

Либанскиот хаос може да предизвика нова мигрантска криза

Поранешниот италијански министер за внатрешни работи, Марко Минити, предупреди дека евентуалниот колапс на владата во Либан, по експлозијата во Бејрут, може да предизвика домино-ефект...

Бејрут е предупредување за потенцијалните „темпирани бомби“ низ светот

Експлозијата во Бејрут е мрачен потсетник за длабоко потресителен факт. Илјадниците тони амониум нитрат кои беа небезбедно складирани на пристаништето не се единствениот случај...

Демонстрантите во Бејрут бараат оставка и од претседателот на државата

Во Бејрут и денеска се собраа демонстранти поради катастрофалната експлозија во пристаништето, во кое има повеќе од 100 жртви. Под притисок на јавноста, либанската влада...

И по оставката на владата, нови протести на улиците на Бејрут

Протестите во Либан поради големата експлозија во Бејрут продолжија и вечерва, иако Владата на Хасан Диаб си даде оставка. Протестите во Либан започнаа само...