7.9 C
Skopje
4.12.2020 - 21:54

Ознака: беса

Тактички или стратегиски маневар на Беса?

Без оглед на изјавите за безрезервна поддршка на власта, сепак, самиот чин на поставување ултимативна политичка изнуда за напуштање на владејачката коалиција, по нешто...

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност за да создадат еднакви...

Дел од дипломираните Албанци не говорат македонски јазик, затоа приватните компании треба да спроведат двојазичност за да создадат еднакви услови при вработувањето на сите...

Пратениците на Беса ќе настапуваат самостојно во Собранието

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ, туку како пратеници на партијата Беса....

Коалицијата СДСМ-Беса претендира да освои најмногу мандати во шестата изборна единица

Со чесна и одговорна понуда победничката коалиција СДСМ-Беса претендира да освои најмногу мандати во 6-та изборна единица која е генерално мерило за легитимитетот пренесен...

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12 април. Како што беше кажано...

Алијанса за Албанците ќе испрати понуда за коалицирање со БЕСА и...

Алијансата за Албанците писмено ќе се обрати до БЕСА и Алтернатива за идно коалицирање на предвремените избори. Од нив ќе чекаат одговор во рок...

БЕСА: Можна е трипартиска предизборна соработка

Централното претседателство на Движењето БЕСА синоќа го одржа редовниот состанок во Тетово. На средбата се разговараше за актуелната состојба и предизборните коалиции, соопшти партијата....

Алијанса за Албанците: Судството е заложник на коалицијата меѓу ДУИ и...

Тесната и силна соработка меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ никогаш не запре, така како што ДУИ и претседателот на Собранието, Талат Џафери, одбија да му...

БЕСА ќе даде поддршка за законот за јавно обвинителство, ако СЈО...

БЕСА најави дека ќе го поддржи новиот закон за јавно обвинителство доколку СЈО остане да функционира како независна институција, а не како составен дел...

Прифатен амандман на Беса за појаснување на државјанството на граѓаните Албанци

Државјанството останува македонско/граѓанин на Република Северна Македонија, а прифатен е амандман на Уставниот закон со кој се потврдува државјанството македонско/граѓанин на Република Северна Македонија...