Ознака: беса транс

Роднини на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија бараат паралелна истрага

Роднини на загинатите и преживеаните во автобуската несреќа што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија, во ноември, пред Окружниот суд во Перник побараа...

Одземена лиценцата на „Беса транс“

Министерството за економија денеска ја одзема лиценцата на туристичката агенција „Беса транс“, објави министерот за економија Крешник Бектеши на неговиот фејсбук-профил. – По барање на...

„Беса Транс“: Не организираме екскурзии, им помагаме на надлежните во истрагата

Од „Беса Транс“ преку Фејсбук ги негираа информациите објавени во дел од медиумите според кои туристичката агенција, наводно, ќе продолжи да организира патувања до...

Рускоска: И сопственикот на „Беса транс“ возел еден од автобусите

Четири автобуси тргнале од Турција, но тие ја минале границата со Бугарија во различен период бидејќи дел од патниците инсистирале да одат на шопинг,...

И во Македонија се води истрага за компанијата „Беса транс“

Без информации колку лица се повикани на распит и колку се приведени, Оливер Спасовски кажа дека и во Македонија се води истрага за „Беса...

Изгорениот автобус на „Беса Транс“ бил произведен во 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во сообраќајката во Бугарија што однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР информираа дека...

Министерство за транспорт: „Беса Транс“ вршела злоупотреба на извод од лиценца...

Превозникот „Беса Транс“ вршел злоупотреба на извод од лиценца од друго возило и свесно го прекршувал Законот, соопшти денеска Министерството за транспорт и врски. Во...

Вратите на „Беса транс“ биле затворени за инспекторите за транспорт

Државниот инспекторат за транспорт наишол на затворени врати во „Беса транс“ при обидот да го испита работењето на фирмата, вели Руфат Хусеини, директор на...

ЕК: Ако автобусот немал лиценца, не смеел да ја премине границата...

Ако автобусот на „Беса транс“ немал валидна лиценца за превезување патници, тој не би смеел да не би смеел да премине граница на Европската...

Ќе се споредуваат листите на патници во автобусите за да се...

По изјавата на бугарскиот обвинител Сарафов дека недостасува еден патник од запалениот автобус, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издало...